Νίκη μετά από 2 μήνες για την Skoda Ξάνθη, 1-0 τον Λεβαδειακό

Επρεπε να περάσουν δύο μήνες και έξι άγονες αγωνιστικές δίχως νίκη, προκειμένου να γευτεί την χαρά ενός τριπόντου η Skoda Ξάνθη, η οποία επικράτησε με 1-0 του Λεβαδειακού στα Πηγάδια με σκόρερ τον Μπέντζαμιν Ονουάτσι στο 73'. Πέντε ματς χωρίς γκολ και νίκη οι Βοιωτοί που είχαν δοκάρι με τον Τζάκσον Μεντί στο 79ο
λεπτό.Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κακό και το μόνο που κρατάμε ήταν οι δύο αναγκαστικές αλλαγές, μία για κάθε ομάδα, αρχικά στο 19' για την Ξάνθη με τον Γούτα να αποχωρεί τραυματίας και τον Κομεσίδη να παίρνει τη θέση του στο κέντρο της άμυνας και στη συνέχεια στο 40' για τον Λεβαδειακό με τον Ροτζέριο να αντικαθιστά τον Ακόστα που αποχώρησε κουτσαίνοντας.Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κωστένογλου πέρασε τον Ονουάτσι στη θέση του Φλίσκα κάνοντας πιο επιθετική την Ξάνθη, ωστόσο ο Λεβαδειακός πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, αν και οι ευκαιρίες απουσίαζαν εκατέρωθεν...Αυτές που δεν απουσίαζαν ήταν οι κίτρινες κάρτες του Θανάση Γιάχου, ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο τις έβγαζε από το τσεπάκι του πολύ συχνά, λόγω και του σκληρού παιχνιδιού από τις δύο ομάδες.Τελικά, ο Ονουάτσι δικαίωσε τον Κωστένογλου που τον πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, αφού στο 73', πήρε τη μπάλα από κάθετη του Μάνταλου, μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και σούταρε με την στρογγυλή θεά να χτυπάει στο δοκάρι και στην πλάτη του Κυριακίδη προτού καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0.Οι Θρακιώτες πανηγύριζαν για το γκολ του Νιγηρανού επιθετικού, την ώρα που ο Γιώργος Παράσχος καταριόταν την τύχη του με το τέρμα που δέχθηκε ο Λεβαδειακός από το πουθενά και μάλιστα με αυτό τον τρόπο. Οι Βοιωτοί προσπάθησαν να απαντήσουν και να πάρουν την ισοπαλία, αλλά το δυνατό σουτ του Τζάκσον Μεντί στο 79' τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Λοντίγκιν και έφυγε άουτ, ενώ στο φινάλε ο πρώην Ξανθιώτης Πόι δεν μπόρεσε να βρει τα δίχτυα.