Νίκη με ανατροπή για την Λοκομοτίβ Μόσχας

Αν και βρέθηκε να χάνει με 0-1, η Λοκομοτίβ Μόσχας πέτυχε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε με 2-1 της Αθλέτικ Μπιλμπάο στο Λουζνίκι, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της φάσης των 32 του Europa League.Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ, μετά από 35 λεπτά στο πρώτο μέρος. Μετά από εξαιρετική ενέργεια και πάσα του Σουσαέτα, ο Μουνιαϊν, με σουτ μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Γκιγιέρμε και έκανε το 1-0 για την Μπιλμπάο, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.Στο
δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν αισθητά, έκλεισαν τους ισπανούς στα καρέ τους και έφτασαν στην ανατροπή. Στο 60', ο Καϊσέδο, με εξαιρετική ατομική προσπάθεια, μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Αουρτενέτσε, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να υποδεικνύει πέναλτι υπέρ της Λοκομοτίβ.Ο Γκλουσάκοφ ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και ισοφάρισε σε 1-1 για τους ρώσους, στο 61'. Δέκα λεπτά μετά, η Λοκομοτίβ έφτασε στην ανατροπή, με σκόρερ τον Καϊσέδο. Μετά από σέντρα του Γιανμπάεφ, ο Καϊσέδο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Γκόρκα και έγραψε το τελικό 2-1.Ετσι, οι ρώσοι πήραν την νίκη και το πάνω χέρι για την πρόκριση στους 16 του Europa League, ενώ από την άλλη πλευρά, το σκορ της ήττας επιτρέπει στους ισπανούς να ελπίζουν, ενόψει του επαναληπτικού της Βασκονίας.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της πρώτης αγωνιστικής της φάσης των 32:Λοκομοτίβ Μόσχας - Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-1 (61' πέν. Γκλουσάκοφ, 71' Καϊσέδο - 35' Μουνιαϊν)20:00GR Αγιαξ - Μάντσεστερ Γ.20:00GR Σάλτσμπουργκ - Μέταλιστ Χάρκιβ20:00GR ΑΖ Αλκμααρ - Αντερλεχτ20:00GR Λάτσιο - Ατλέτικο Μαδρίτης20:00GR Βικτόρια Πλτσεν - Σάλκε20:00GR Λέγκια Βαρσοβίας - Σπόρτινγκ Λ.22:05GR Ανόβερο - Μπριζ22:05GR Στεάουα Βουκουρεστίου - Τβέντε22:05GR Τραμπζονσπόρ - Αϊντχόβεν22:05GR Πόρτο - Μάντσεστερ Σ.22:05GR Στόουκ Σίτι - Βαλένθια22:05GR Βίσλα Κρακοβίας - Σταντάρ Λιέγης22:05GR Ουντινέζε - ΠΑΟΚ