Νίκη κορυφής η Γαλλία, έκπληξη και 1-1 στο Ισπανία-Φινλανδία (Vids)

Σούπερ έκπληξη στην Ισπανία, που δεν κατάφερε να κερδίσει στην έδρα της τη Φινλανδία (1-1), γεγονός, που εκμεταλλεύτηκε η Γαλλία, που κέρδισε 3-1 τη Γεωργία και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφήςΚι όμως η Ισπανία δεν κερδίζει πάντα. Η πρωταθλήτρια κόσμου και Ευρώπης αναγκάστηκε σε ισοπαλία 1-1 στην Ισπανία κόντρα στη Φινλανδία, μένοντας για δεύτερο σερί ματς χωρίς νίκη μετά την ισοπαλία με τη Γαλλία.Μετά
από ένα στείρο α' ημίχρονο, η ομάδα του Ντελ Μπόσκε άνοιξε το σκορ στο 49' με τον Ράμος, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα. Οι Φιλανδοί είχαν απάντηση και ο Πούκι στο 79' διαμόρφωσε το τελικό 1-1.Την ίδια ώρα, η Γαλλία δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει με 3-1 της Γεωργίας. Ως εκ τούτου, οι τρικολόρ έφτασαν τους 10 βαθμούς, δύο περισσότερους από την Ισπανία, που έμεινε δεύτερη με οκτώ βαθμούς.Ο Ζιρού έδωσε το προβάδισμα στη Γαλλία στις καθυστερήσεις του α' μέρους, ο Βαλμπουενά στο 47' διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και ο Ριμπερί στο 61' έγραψε το 3-0. Το μόνο, που κατάφερε να κάνει η Γεωργία ήταν να μειώσει στο 70' με τον Κομπακχίτζε. IΣΠΑΝΙΑ - ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ 1-1ΓΑΛΛΙΑ - ΓΕΩΡΓΙΑ 3-1