"Ακατάδεκτος" ο Ολυμπιακός, έχασε στο ΣΕΦ από τη Μακάμπι

Ο Ολυμπιακός ήταν... τραγικός στο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε να χάνει με 18 πόντους στο ΣΕΦ από τη Μακάμπι και όταν ξύπνησε δεν πρόλαβε να κάνει την ανατροπή και να νικήσει. Οι ερυθρόλευκοι άγγιξαν την ανατροπή μειώνοντας στους τρεις πόντους, αλλά τελικά ηττήθηκαν με 67-73 από τους ισραηλινούς και πέταξαν στα... σκουπίδια το δώρο της Μπεσίκτας, η οποία νίκησε νωρίτερα τη Σιένα!Το ματς ξεκίνησε... στραβά για
τον Ολυμπιακό, ο οποίος εκτός από το ότι είχε κακή απόδοση στην άμυνα και δεν μπορούσε να βρει ρυθμό στην επίθεση. Ο ρυθμός ήταν στα μέτρα της Μακάμπι, η οποία έκανε το παιχνίδι που της αρέσει και κατάφερε να προηγηθεί με 21-13 στην πρώτη περίοδο.Σαν να μην έφτανε αυτό ο Ολυμπιακός έχασε και τον Τζος Πάουελ, ο οποίος χτύπησε στον ώμο και αποσύρθηκε από το ματς, γεγονός που αποσυντόνισε ακόμη περισσότερο τους πειραιώτες.Το πρόβλημα στη φροντ λάιν ήταν μεγάλο, καθώς εκτός ματς ήταν ήδη οι Πρίντεζης και Μαυροειδής. Από παραγωγικής πλευράς, η δεύτερη περίοδος ήταν ακόμη χειρότερη για τον Ολυμπιακό, που σημείωσε μόλις 10 πόντους, δέχθηκε 20 και επέτρεψε στη Μακάμπι να ξεφύγει με 18 πόντους στο ημίχρονο (23-41, 20`).Σε εκείνο το χρονικό σημείο στο ΣΕΦ έγινε γνωστό πως η Σιένα έχασε από την Μπεσίκτας και το δώρο των τούρκων, που άνοιγε το δρόμο για τη δεύτερη θέση ήταν έτοιμο να καταλήξει στα σκουπίδια.Οι ερυθρόλευκοι, όμως, μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ στην τρίτη περίοδο και κατάφεραν μέσα σε μόλις πέντε λεπτά να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους και να ξαναμπούν στο ματς (38-46, 25`).Το ερυθρόλευκο ξέσπασμα, ξεσήκωσε τον κόσμο του Ολυμπιακού, ο οποίος προσπάθησε να δώσει ενέργεια στην ομάδα, η οποία παρέμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου και ήταν έτοιμη να τα παίξει όλα για όλα στην τελευταία περίοδο (49-56, 30`).Η καλή εμφάνιση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τον Σλούκα να μειώνει μάλιστα με τρίποντο στους τρεις πόντους, τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος (60-63, 36`).Ο Ολυμπιακός έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες για να ρίξει τη διαφορά στον πόντο και πάσχιζε στην άμυνα για να ολοκληρώσει την ανατροπή του. Ωστόσο, 1`:30`` πριν από το τέλος της αναμέτρησης ο Σμιθ με ένα απίθανο τρίποντο από τα 8 μέτρα και με τον Παπανικολάου κολλημένο επάνω του... πάγωσε το ΣΕΦ (62-68).Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα το πάλεψαν ως το τέλος, αλλά η Μακάμπι άντεξε και κατάφερε να υποχρεώσει τον Ολυμπιακό σε μία ήττα που ασφαλώς χαλάει τα σχέδιά του για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης. Ελπίδες υπάρχουν, αλλά το δώρο της Μπεσίκτας κατέληξε στα σκουπίδια και πλέον υπάρχει ακόμη και το ενδεχόμενο αποκλεισμού, αν κάτι στραβώσει στα επόμενα ματς.Τα δεκάλεπτα: 13-21, 10-20, 26-15, 18-17.