Νίκη και κορυφή για Αστέρα

Εχοντας κορυφαίο τον Ράγιος και αρκετά καλούς τους Ουσέρο και Ντε Μπλάσιτς, ο Αστέρας νίκησε 2-1 τον Πλατανιά, που άργησε να μπει στο παιχνίδι. Δύο στα δύο στην Τρίπολη για τους Αρκάδες που βρέθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας, πρώτη ήττα και πρώτα γκολ που δέχθηκαν οι Χανιώτες.Με κορυφαίο τον Ράγιος, που κρατούσε την... μπαγκέτα και διεύθυνε την... ορχήστρα του Αστέρα, η ομάδα του Σάκη Τσιώλη κυριάρχισε στο πρώτο 45λεπτο επί του Πλατανιά που μόνο αμυνόταν και χάρη στις καίριες επεμβάσεις του Κηπουρού και του Ποτουρίδη
το σκορ παρέμεινε σε... χαμηλά επίπεδα (1-0).Ο Αστέρας απείλησε στο 20' με σουτ του Ράγιος που απέκρουσε σε κόρνερ ο Κηπουρός, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ήταν η σειρά του Ντε Μπλάσιτς από θέση τετ α τετ να σουτάρει, με τον γκολκίπερ του Πλατανιά να αποσοβεί τον κίνδυνο με τα πόδια!Νέα μεγάλη στιγμή για τους Αρκάδες στο 33' με τον Ντε Μπλάσις έπειτα από ασίστ του Ράγιος να βγαίνει σε θέση τετ α τετ, αλλά ο Ποτουρίδης προλαβαίνει σωτήρια βάζοντας την προβολή.Το γκολ φαινόταν πως ήταν θέμα χρόνου για την ομάδα της Τρίπολης, με τον Ντε Μπλάσιτς να κάνει κεφαλιά προς τα πίσω για τον Ράγιος που με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ που δέχεται ο Πλατανιάς στο φετινό πρωτάθλημα.Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (48') ο Αστέρας έδειχνε να καθαρίζει το παιχνίδι, καθώς ο Περόνε με πλασέ, ύστερα από κάθετη πάσα του Ναβάρο έγραψε το 2-0 για τους Αρκάδες.Ο Γιάννης Χατζηνικολάου "ανακάτεψε την τράπουλα" κάνοντας διπλή αλλαγή στο 52' και οι Χανιώτες έψαξαν το γκολ που θα τους έβαζε εκ νέου στο παιχνίδι. Αυτό ήρθε στο 71', από ένα πρώην... Αρκά, τον Ουντότζι, ο οποίος με δυνατό σουτ από θέση πλάγια αριστερά μέσα στην περιοχή έστειλε τη μπάλα στον ουρανό των διχτύων του -θεατή μέχρι εκείνο το σημείο- Φούλοπ.Μετά το γκολ του Ουντότζι το τελευταίο τέταρτο απέκτησε ενδιαφέρον, με τον Πλατανιά να πιέζει τον Αστέρα για την ισοφάριση, ωστόσο οι Αρκάδες ήταν πιο επικίνδυνοι στην κόντρα επίθεση. Τελικά δεν άλλαξε κάτι ως προς το σκορ, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη.