Νίκη - ανάσα για την Ατλέτικο στον όμιλο του Αρη, 3-0 τη Ρόζενμποργκ

Τη νίκη που χρειαζόταν για να μείνει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στον 2ο όμιλο του Europa League στον οποίο συμμετέχει και ο Αρης πήρε η Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι ροχιμπλάνκος επικράτησαν με 3-0 της Ρόζενμποργκ στο Βιθέντε Καλντερόν κι έπιασαν την ομάδα της Θεσσαλονίκης στη 2η θέση με 4 βαθμούς, αφήνοντας τελευταία με 3 την Ρόζενμποργκ και την Μπάγερ Λεβερκούζεν με 5 στην κορυφή.

Σκόραρε ο Γκοντίν, αποχώρησε ο ΒαλέραΗ νίκη ήταν μονόδρομος για την ομάδα του Κίκε Σάντσεθ Φλόρες, γι` αυτό και οι γηπεδούχοι θέλησαν από τα πρώτα λεπτά να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Σιμάο και Φιλίπε Λουίς απείλησαν πριν τη συμπλήρωση του 5λεπτου και το γκολ δεν άργησε να έρθει.

Στο 17ο λεπτό, ο Ρέγες έκανε τη σέντρα στην καρδιά της περιοχής και ο Γκοντίν έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα, ξεσηκώνοντας το Βιθέντε Καλντερόν.

Τη χαρά των γηπεδούχων μετρίασε λίγα λεπτά αργότερα ο Βαλέρα, ο οποίος τραυματίστηκε μόνος του και χρειάστηκε να γίνει αναγκαστική αλλαγή, με τον Περέα