Γκέλα για την ΑΕΚ, 1-1 με τον Αστέρα Βάρης στο Μενίδι

Δύο βαθμούς στα... σκουπίδια πέταξε η ΑΕΚ, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Αστέρα Βάρης στο γήπεδο του Μενιδίου για την 10η αγωνιστική της Γ' Εθνικής. Η Ενωση παρουσίασε κακό πρόσωπο και σε καμία περίπτωση δεν θύμιζε την ομάδα προηγούμενων αγώνων που σκόραρε κατά ριπάς. Η ομάδα του Δέλλα προηγήθηκε με πέναλτι του Ντακόλ στο 54', αλλά ισοφαρίστηκε στο 84' από τον Ζώνα. Με αυτή την ισοπαλία (2η σε 3 ματς μακριά από το ΟΑΚΑ) ο δικέφαλος έπεσε από την
κορυφή!Με 4-2-3-1 παρέταξε την ΑΕΚ ο Τραϊανός Δέλλας, με τους Καραγκιολίδη στο τέρμα, Γεωργέα, Πεταυράκη, Τσιρίλο, Σταθάκη στην άμυνα, Ρόβα και Ανάκογλου στη μεσαία γραμμή, Πλατέλλα, Γροντή, Ντακόλ τριπλέτα πίσω από τον προωθημένο Μπρέσεβιτς.Ο Δέλλας προχώρησε άμεσα σε αναγκαστική αλλαγή, καθώς στο 11ο λεπτό τραυματίστηκε ο Τσιρίλο και ο Αργυρίου πέρασε στη θέση του Ιταλού αμυντικού. Ο Γεωργέας πέρασε στη μεσαία γραμμή, ο Ρόβας γυρνάει στόπερ και ο Αργυρίου θα παίξει δεξιός μπακ.Στο 26' η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο γκολ, όταν μετά από σέντρα του Πεταυράκη, ο Αργυρίου θα πιάσει απευθείας σουτ, όμως εντυπωσιακά θα διώξει σε κόρνερ ο Ούσιος.Ο Αστέρας Βάρης "απάντησε" στις ευκαιρίες στο 35', όταν ο Ζώνας βγαίνει μόνος του απέναντι από τον Καραγκιολίδη, όμως θα καθυστερήσει και ο γκολκίπερ της ΑΕΚ θα του... αρπάξει τη μπουκιά από το στόμα!Στο 54' η ΑΕΚ κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή του Ανάκογλου από τον Σχίζα, με τον Ντακόλ να ευστοχεί από την... άσπρη βούλα κάνοντας το 0-1 για την ομάδα του Δέλλα.Ο Αστέρας Βάρης στο 79' έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Μίχος εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, με τον Καραγκιολίδη να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.Οι γηπεδούχοι πίεζαν την ΑΕΚ και έφτασαν τελικά στο 1-1 στο 84ο λεπτό, όταν ύστερα από λάθος διώξιμο του Σταθάκη, ο Ζώνας μέσα από την περιοχή με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καραγκιολίδη!Στο 89' ο Ντακόλ βρέθηκε σε θέση βολής αλλά πλάσαρε άουτ χάνοντας τεράστια ευκαιρία για να δώσει τη νίκη στην ΑΕΚ στο φινάλε.ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΡΗΣ: Ούσιος, Πλίτσης, Σκουρλής, Σχίζας (69' Κώζης), Κόπελας, Μίχος, Φωστέρης, Παπαδημητρόπουλος, Ζώνας (90' Σινάνης), Ανδρεαδάκης, Καζάντζης (78' Κωβαίος). ΑΕΚ: Καραγκιολίδης, Γεωργέας, Τσιρίλο (12' λ.τρ. Αργυρίου), Σταθάκης, Πεταυράκης (90' Τσεβάς), Ρόβας, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Γροντής, Ντακόλ, Μπρέσεβιτς (66' Πόποβιτς).