Νίκες για Ηρακλή και Καβάλα

Ο Ηρακλής ξεπέρασε όλα τα προβλήματα του (παραίτηση Πιλαφίδη, τιμωρία έδρας) και κατάφερε να πάρει στην παράταση την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 82-79 του Ηλυσιακού. Ο Ηρακλής πλήρωσε την αδράνεια του στο 4ο δεκάλεπτο και επέτρεψε στον Ηλυσιακό να επιστρέψει στο παιχνίδι και να το στείλει τελικά στο έξτρα πεντάλεπτο. Στην παράταση ωστόσο οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν αποφασισμένοι και έφτασαν τελικά στην επικράτηση. Στην αναμέτρηση
Καβάλα-Κολοσσός Ρόδου στο κλειστό της Καλαμίτσας, οι γηπεδούχοι έφτασαν τελικά σε μια άνετη επικράτηση με σκορ 79-64, με τους φιλοξενούμενους να παρουσιάζονται αντάξιοι των προσδοκιών μόνο για το πρώτο ημίχρονο. Νικητής στην παράταση ο ΗρακλήςΦουριόζος ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ηρακλής που κατάφερε να πάρει μεγάλες διαφορές από νωρίς. Οι γηπεδούχοι, με κύριο όπλο την άμυνα, βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 13-2 ενώ η διαφορά έφτασε και στο +14 (18-4). Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τελικά τον Ηλυσιακό να βρίσκεται πίσω στο σκορ με double score (12-2