Τρία στα τρία στην Α1 για τον Ολυμπιακό, που νίκησε 77-70 τον Πανιώνιο

Σε μία έδρα που παραδοσιακά τον δυσκολεύει, ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο και έφυγε νικητής, κάνοντας το τρία στα τρία στην Α1. Οι ερυθρόλευκοι δυσκολεύθηκαν ιδιαίτερα στο κλειστό της Αρτάκης στη Νέα Σμύρνη, αλλά έπειτα από ένα συναρπαστικό ματς επικράτησαν με 77-70 και άφησαν τον Πανιώνιο χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Σπανούλης με 24
πόντους. Από την πρώτη περίοδο ήταν εμφανές πως ο Πανιώνιος είχε ανεβασμένη ψυχολογία, όπως συμβαίνει συνήθως σε κάθε ομάδα, μετά την αλλαγή στην τεχνική ηγεσία. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έκανε ντεμπούτο στον πάγκο των κυανέρυθρων, οι οποίοι ξεκίνησαν καλά το ματς και ήταν μπροστά με 22-17 στο 10`.Ντεμπούτο στον Πανιώνιο έκανε και ο Μίλος Βούγιανιτς, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα κεφάτος και οδηγούσε τη νέα του ομάδα στο σκοράρισμα. από την άλλη πλευρά ο Ολυμπιακός πίεζε αλλά δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και έμεινε κοντά στο σκορ (35-38, 20`), χάρη στην καλή εμφάνιση του Νεστέροβιτς, που είχε σαφή υπεροχή στη ρακέτα.Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυ