Μήνυμα στον Ολυμπιακό η Κίμκι, 83-71 την Κάχα στην Ισπανία

23:42 1/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Εξαιρετική εμφάνιση έκανε η Κίμκι που νίκησε στη Βιτόρια την Κάχα Λαμποράλ με 83-71 και έπιασε τους Βάσκους στην τρίτη θέση του Σ' Ομίλου (4-2 ρεκόρ).Η Κίμκι, που την επόμενη εβδομάδα θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, δεν επέτρεψε στο πρώτο ημίχρονο του ματς στην Κάχα Λαμποράλ να επιβάλει το παιχνίδι της και κατάφερε στην επανάληψη να φτάσει στη νίκη με 83-71.Οι παίκτες του Ρίμας Κουρτινάιτις
πραγματοποίησαν εμφατική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο του αγώνα με ρεκόρ 19-18. Στη συνέχεια, όμως οι Βάσκοι ανέβασαν την απόδοση τους και με την βοήθεια του κόσμου τους πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο πόντων (45-43).Στην τρίτη περίοδο, οι Ρώσοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν σταδιακά να αυξήσουν την διαφορά τους από την Κάχα Λαμποράλ. Με αυτόν τον τρόπο το 30ο λεπτό βρήκε τις δύο ομάδες στο 56-62 για να φτάσουν τελικά στο θετικό αποτέλεσμα 83-71.Τα δεκάλεπτα: 18-19, 27-24, 11-19, 15-21.