Διπλό στη Μάλαγα η Εφές

22:48 1/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Την πέμπτη της νίκη πανηγύρισε στην Ευρωλίγκα η Εφές, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Μάλαγα με 78-73.Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Αναντόλου Εφές, η οποία παρότι στο τέταρτο δεκάλεπτο παραλίγο να καταστρέψει ό,τι έφτιαχνε για 30 λεπτά πήρε την εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Μάλαγα με 78-73.Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη για την ομάδα του Οκτάι Μαχμουτί που κάνει εξαιρετικές εμφανίσεις στο "Top-16" της Ευρωλίγκας.Οι τούρκοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση
και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο Φάρμαρ με τρίποντο έκανε το 4-8 για την Εφές, όμως η Μάλαγα αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 14-12.Παρόλα αυτά οι παίκτες του Μαχμουτί έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 22-16. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα του, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα δέκα πόντων (28-38).Στην τρίτη περίοδο οι Τούρκοι συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι, όμως οι Ανδαλουσιανοί ανέβασαν την απόδοση τους, η Εφές δεν μπορούσε να βρει εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πλησιάσουν στο 30 στον πόντο (54-55). Στα τελευταία δέκα λεπτά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους Τούρκους να φτάνουν στο τέλος στην πέμπτη τους νίκη στην Ευρωλίγκα με 78-73.Τα δεκάλεπτα: 16-22, 12-16, 26-17, 19-23.