Μεγάλο διπλό η Χετάφε στο Ελ Μαδριγάλ!

Η ομάδα της Μαδρίτης είχε να κερδίσει από τις 29 Ιανουαρίου (2-1 τη Λεβάντε), αφού στη συνέχεια ακολούθησαν πέντε σερί ήττες από Ρεάλ Μαδρίτης, Ράγιο Βαγιεκάνο, Εσπανιόλ, Μπέτις και Μάλαγα.Στο καταλληλότερο ματς, όμως, οι παίκτες της Χετάφε ξύπνησαν και πήραν τη νίκη με 2-1 στην έδρα της Βιγιαρεάλ, με αποτέλεσμα να σκαρφαλώσουν στη 12η θέση, κρατώντας παράλληλα τους αντιπάλους τους μόλις τρεις βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.Το σκορ στο Ελ Μαδριγάλ άνοιξε στο 6' ο Κάστρο για τους φιλοξενούμενους, ο Νιλμάρ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου
με πέναλτι κι ενώ η Βιγιαρεάλ πίεζε για το 2-1, ένα τραγικό λάθος στην άμυνα έδωσε την ευκαιρία στον Μπαράντα να πετύχει το 1-2 στο 72'.Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 27ης αγωνιστικής:Σάββατο (10/3)Μάλαγα - Λεβάντε 1-0 (51' Ροντόν)Σοσιεδάδ - Σαραγόσα 3-0 (19' και 40' Αχιρέτσε, 22' Βέλα)Χιχόν - Σεβίλλη 1-0 (32' Αντρέ Κάστρο)Mπέτις - Ρεάλ 2-3 (10' Χόρχε Μολίνα, 55' Χέφερσον Μοντέρο / 25' Ιγκουαΐν, 52' και 73' Κρ. Ρονάλντο)Κυριακή (11/3)Εσπανιόλ - Ράγιο Βαγεκάνο 5-1 (4', 45' και 68' Κάλου Ούτσε, 10' και 23' Κοουτίνιο / 54' Ραούλ Ταμούδο)Ατλέτικο - Γρανάδα 2-0 (38' Μιράντα, 91' Φαλκάο)Βαλένθια - Μαγιόρκα 2-2 (23' Kόστα, 42' Αντουρίθ / 57' Νσουέ, 66' Βίκτορ)Σανταντέρ - Μπαρτσελόνα 0-2 (29', 56' πεν. Μέσι)Οσασούνα - Μπιλμπάο 2-1 (9' αυτ. Ιτουράσπε, 31' Γκαρθία - 55' Γιορέντε)Δευτέρα (12/3)Βιγιαρεάλ - Χετάφε 1-2 (45' πεν. Νιλμάρ - 6' Κάστρο, 72' Μπαράντα)