Μεγάλη νίκη της Γιουβέντους στο Ολίμπικο, 2-0 την Ρόμα

23:52 3/4/2011 - Πηγή: Sport.gr
Στην ευρωπαϊκή έξοδο μπορεί να ελπίζει και πάλι η Γιουβέντους. Η μεγάλη κυρία επικράτησε με 2-0 της Ρόμα στο Ολίμπικο στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 31η αγωνιστική της Serie A και μείωσε στο -2 την διαφορά της από τους ρωμαίους και την 6η θέση, που οδηγεί στο Europa League της επόμενης σεζόν. Με αρκετές απουσίες παρατάχθηκε η Γιουβέντους, με τελευταία αυτή του Μπουφόν,
που είχε ίωση, και ο Στοράρι πήρε θέση κάτω από τα δοκάρια της μεγάλης κυρίας. Τα προβλήματα τραυματισμών επηρέασαν μάλιστα τους φιλοξενούμενους στο πρώτο μέρος, που περιορίστηκαν στα αμυντικά τους καθήκοντα, σε αντίθεση με την Ρόμα που πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα στα χέρια της.Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, όπως στο 30` όταν ο Βούτσινιτς γέμισε για τον Τότι, εκείνος επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Στοράρι απέκρουσε αρχικά και ο Μπονούτσι καθάρισε την φάση στην συνέχεια, ενώ ο γκολκίπερ των μπιανκονέρι είπε όχι και στον Ντε Ρόσι στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.Γιούβε στην αντεπίθεση
Με την έναρξη της επανάληψης οι ρόλοι αντιστράφηκαν και οι παίκτες του Ντελ Νέρι πήραν τον έλεγχο του αγώνα, πραγματοποιώντας αρκετές επισκέψεις στα καρέ του Ντόνι.Στο 60ο λεπτό ο Γκρόσο με ωραία ενέργεια μπήκε στην μεγάλη περιοχή της Ρόμα από τα αριστερά, γέμισε για τον Κράσιτς, που με ένα δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Ντόνι και έγραψε το 1-0.Δοκάρι η Ρόμα, 2-0 οι μπιανκονέρι
Οι ρωμαίοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά στο 72` το δοκάρι χάλασε τα σχέδια του ΜενέζΑντιθέτως, οι μπιανκονέρι στάθηκαν πιο τυχεροί και δύο λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Μάτρι, εκμεταλλευόμενος το λάθος του Ζουάν, βγήκε μόνος του απέναντι στον Ντόνι και δεν δυσκολεύτηκε να τον πλασάρει γράφοντας το 2-0.Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης, που βρήκε την Γιουβέντους να πανηγυρίζει ένα πολύτιμο τρίποντο.Οι συνθέσεις των ομάδων:
Ρόμα (Β. Μοντέλα): Ντόνι, Μπουρντίσο, Μεξές (51` Κασέτι), Ζουάν, Ρίισε, Πιζάρο, Ντε Ρόσι, Μενέζ, Περότα (73` Ταντέι), Βούτσινιτς (73` Μποριέλο), ΤότιΓιουβέντους (Λ. Ντελ Νέρι): Στοράρι, Μότα (45` Γκριγκέρα), Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Γκρόσο (82` Σόρενσεν) , Μέλο, Ακουιλάνι, Μαρκίσιο, Κράσιτς (86` Σαλιχάμιντζιτς), Πέπε, ΜάτριΑναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 31ης αγωνιστικής:
Σάββατο (02/04)
Μπρέσια - Μπολόνια: 3-1 (4` Χετεμάι, 9` Ζομπόλι, 66`πέν. Καράτσιολο - 30` Ντι Βάιο)
Μίλαν - Ιντερ: 3-0 (1`, 62` Πάτο, 90`πέν. Κασάνο)Κυριακή (03/04)
Νάπολι - Λάτσιο: 4-3 (60` Ντοσένα, 62`, 82`πέν., 88` Καβάνι - 29` Μάουρι, 57` Ντίαζ, 68` αυτ. Αρόνικα)
Κατάνια - Παλέρμο: 4-0 (48`αυτ. Μπαλζαρέτι, 61` Μπεργκέσιο, 67` Λεντέσμα, 77` Πέτσε)
Τσεζένα - Φιορεντίνα: 2-2 (18` Χιμένεθ, 87` Κασέρτα - 35` Τζιλαρντίνο, 69` Μοντολίβο)
Κίεβο - Σαμπντόρια: 0-0
Τζένοα - Κάλιαρι: 0-1 (16` Ακουαφρέσκα)
Λέτσε - Ουντινέζε: 2-0 (48`, 65` Μπερολάτσι)
Πάρμα - Μπάρι: 1-2 (80` Αμάουρι - 64` Παρίσι, 90`+2` Αλβάρες)
Ρόμα - Γιουβέντους: 0-2 (60` Κράσιτς, 74`