Με το εμφατικό 8-0 συνέτριψε την Αλμερία η Μπαρτσελόνα

Δεν ήταν ένα, ούτε δύο αλλά οκτώ! Η Μπαρτσελόνα διέλυσε την Αλμερία με το εμφατικό 8-0 στο Εστάδιο ντελ Μεδιτεράνεο και ισοφάρισε το ρεκόρ με τη μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη στην ιστορία της, η οποία ήταν επί της Λα Πάλμας το 1950, κάνοντας παράλληλα επίδειξη δύναμης ενόψει της αναμέτρησης με τον Παναθηναϊκό για το Champions League και του El Clasico με τη Ρεάλ Μαδρίτης στην επόμενη αγωνιστική. Χατ τρικ πέτυχε ο Μέσι, ενώ ο Μπόγιαν σημείωσε δύο τέρματα.
Μόνο με τη λέξη καταιγιστική μπορεί να χαρακτηριστεί η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, που επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά. Τον χορό των τερμάτων άνοιξε στο 16ο λεπτό ο Μέσι, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ινιέστα διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενουμένων.Στο 26` ο Ακασιέτε στην προσπάθειά του να διώξει το σουτ του Μάξγουελ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έκανε το 3-0 για την Μπαρτσελόνα. Στο 34ο λεπτό ήταν η σειρά του Πέδρο να βρει τα δίχτυα και στο 36` ο Μέσι ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 5-0.Οι μπλαουγκράνα ξε