Με το δεξί στο Ευρωπαϊκό η Εθνική Νεανίδων

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε άνετα με 69-52 (29-27 ημ.) της Ρουμανίας στο Βουκουρέστι.Με ηγετική φυσιογνωμία την Σταμολάμπρου (25 π., 6 ασ.) η ομάδα του Γιώργου Βελισσαράκου έφτασε εύκολα στη νίκη αφού η Ρουμανία μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο προέβαλε ουσιαστική αντίσταση. Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Εθνική Ομάδα των Νεανίδων πήρε τα ηνία στο σκορ.Στο 11 η διαφορά έφτασε τους 9 πόντους (22-13).Μέσα σε 4 λεπτά οι Ρουμάνες ισοφάρισαν (22-22 στο 15).Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου το ματς πήγαινε πόντο-πόντο.Οι παίκτριες
του Γιώργου Βελισσαράκου πήγαν στα αποδυτήρια με το 29-27 υπέρ τους.Στην επανάληψη το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα με πολύ καλή άμυνα και ηγετική μορφή τη Σταμολάμπρου άνοιξε τη ψαλίδα της διαφορά (43-34 στο 24, 54-37 στο 30 και 62-41 στο 35).Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα μέχρι το τελικό σκορ (69-52).Τα δεκάλεπτα: 20-13, 29-27, 54-37, 69-52Ελλάδα: Σταμολάμπρου 25 (2), Παπαβασιλείου 6, Σιδέρη, Εμμανουηλίδου 6, Καλομιτσίνη, Ιωαννίδου 2, Λάβλι 10, Κόλλια, Τάρλα 7 (1), Φουράκη Σ. 11, Φουράκη Β. 2.Στον άλλο αγώνα του Β Ομίλου του τουρνουα η Τουρκία νίκησε στη παράταση με 77-74 (64-64 κ.α.) τη Ρωσία.Η Εθνική Ομάδα των Νεανίδων αύριο (13.30) θ' αντιμετωπίσει τη Ρωσία....