Νίκη για την Εθνική ομάδα Νεανίδων

21:12 26/7/2012 - Πηγή: AEK365

Η Εθνική ομάδα Νεανίδων λοιπόν συνέτριψε την οικοδέσποινα Ρουμανία επικρατώντας με 69-32, στην πρώτη αγωνιστική του Β' ομίλου της διοργάνωσης.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Ελλάδα πήρε τα ηνία στο σκορ. Στο 11 η διαφορά έφτασε τους 9 πόντους (22-13). Μέσα σε 4 λεπτά οι Ρουμάνες ισοφάρισαν (22-22 στο15). Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου το ματς πήγαινε πόντου-πόντο. Στην επανάληψη όμως οι παίκτριες του Γιώργου Βελισσαράκου

με πολύ καλή άμυνα και ηγετική μορφή τη Σταμολάμπρου άνοιξε τη διαφορά δ (43-34 στο 24, 54-37 στο 30 και 62-41 στο 35).Τα τελευταία λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα.
Η Εθνική Ομάδα των Νεανίδων θα αντιμετωπίσει το μεσημέρι της Παρασκευής τη Ρωσία.

Στον άλλο αγώνα του Β' Ομίλου του τουρνουά η Τουρκία νίκησε στη παράταση με 77-74 (64-64 κ.α.) τη Ρωσία.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 29-27, 54-37, 69-52

Ελλάδα: Σταμολάμπρου 25 (2), Παπαβασιλείου 6, Σιδέρη, Εμμανουηλίδου 6, Καλομιτσίνη, Ιωαννίδου 2, Λάβλι 10, Κόλλια, Τάρλα 7 (1), Φουράκη Σ. 11, Φουράκη Β. 2.