Με χατ-τρικ του Μέσι, η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 3-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης στο Καμπ Νου

00:56 6/2/2011 - Πηγή: Sport.gr
Εύκολο βράδυ πέρασε η Μπαρτσελόνα, που επιβλήθηκε με 3-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης στο Καμπ Νου και αύξησε στο +10 την διαφορά της από την 2η Ρεάλ Μαδρίτης, που έχει παιχνίδι λιγότερο. Πρωταγωνιστής και σε αυτόν τον αγώνα ο Λιονέλ Μέσι, που πέτυχε και τα τρία γκολ των μπλαουγκράνα συνεχίζοντας την παράδοση που τον θέλει να σκοράρει κατά ριπάς απέναντι στην Ατλέτικο. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα
πίεσε για το γκολ από τα πρώτα λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να αμυνόνται σθεναρά. Η Ατλέτικο όμως δεν άντεξε για πολύ την πίεση του Μέσι και της παρέας του και στο 17ο λεπτό ο αργεντινός έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Ντε Χέα, γράφοντας το 1-0.Εντεκα λεπτά αργότερα ο Μέσι διπλασίασε τα τέρματα της Μπαρτσελόνα εκμεταλλευόμενος την μπαλιά του Βίγια.Οι μαδριλένοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να μειώσουν σε 1-2 στο 42ο λεπτό, όταν ο Αγκουέρο με ωραία ενέργεια μπήκε στην περιοχή των γηπεδούχων, πέρασε τον Πικέ και τον Μάξγουελ αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Βαλντές.Με τον πίνακα του σκορ ν