Η Γιουβέντους επικράτησε με 3-1 της Κάλιαρι, δύο γκολ ο Μάτρι, ένα ο Τόνι

23:48 5/2/2011 - Πηγή: Sport.gr
Αν και δυσκολεύτηκε, η Γιουβέντους επικράτησε με 3-1 της Κάλιαρι στο Σαν Ελία και σκαρφάλωσε στην 7η θέση με 38 βαθμούς. Πρωταγωνιστής για τους μπιανκονέρι ο Αλεσάντρο Μάτρι που πέτυχε τα δύο από τα τρία γκολ, σκοράροντας κόντρα στην παλιά του ομάδα. Χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις κύλησε το πρώτο μέρος, με την Γιουβέντους να έχει τον έλεγχο του αγώνα, αλλά να μην απειλεί ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία. Σε μία από τις λίγες αξιοσημείωτες φάσεις του πρώτου
ημιχρόνου, αυτή του 17ου λεπτού ο Μάτρι με πολύ όμορφη ενέργεια νίκησε τον Αγκάτσι και έγραψε το 1-0.Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε, με τις δύο ομάδες να ανεβάζουν ταχύτητα. Στο 51` οι γηπεδούχοι πέτυχαν την ισοφάριση με τον Κόσου να γεμίζει και τον Ακουαφρέσκα να πλασάρει τον Μπουφόν.Η μεγάλη κυρία όμως ήταν πιο αποφασισμένη για το τρίποντο και στο 75` ο Μάτρι με δεύτερο προσωπικό τέρμα έβαλε και πάλι την Γιουβέντους μπροστά στο σκορ με 2-1.Το τρίποντο για τους φιλοξενούμενους κλείδωσε ο Τόνι στο 84`, όταν και διαμόρφωσε το τε