Με αέρα ο Τζόκοβιτς στους "16"

22:35 1/6/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ο Νόβακ Τζόκοβιτς επιβλήθηκε του Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με 3-0 σετ και έδειξε ότι είναι σε εξαιρετική φόρμα για τη συνέχεια του τουρνουά. Επικό παιχνίδι ανάμεσα σε Τόμας Χάας και Τζον Ισνερ. Σε πολύ καλή κατάσταση ο σέρβος τενίστας που οδεύει δυναμικά στο Roland Garros με σκοπό την κατάκτηση του Grand Slam που λείπει από την τροπαιοθήκη του. Ο Τζόκοβιτς νίκησε εύκολα με 3-0
σετ (6-2, 6-2, 6-3) τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ παίρνοντας εκδίκηση και για την πρόσφατη ήττα του από τον νεαρό βούλγαρο στο Masters της Μαδρίτης. Ο Ντιμιτρόφ παρουσίασε πολύ διαφορετικό πρόσωπο από αυτό που μας είχε συνηθίσει και επιπλέον αντιμετώπισε πρόβλημα στον ώμο του στο δεύτερο σετ που τον αποσυντόνισε αρκετά. Πρόβλημα στον ώμο είχε και ο Τζόκοβιτς στο τέλος του παιχνιδιού με τις πρώτες ενδείξεις να μην είναι ανησυχητικές. Επόμενος αντίπαλος του σέρβου θα είναι ο νικητής από το ζευγάρι Βίκτορ Χανέσκου και τον Φίλιπ Κολσράιμπερ.Συγκλονιστικό παιχνίδι διεξήχθη ανάμεσα σε Τόμας Χάας και Τζον Ισνερ με τον γερμανό να βγαίνει νικητής επί του αμερικανού μετά από 4 ώρες και 37 λεπτά παιχνιδιού. Το τελικό σκορ ήταν 3-2 σετ (7-5, 7-6, 4-6, 6-7, 10-8) με συνεχείς ανατροπές να πραγματοποιούνται κατά τη διάρκεια του αγώνα. Παρά το προβάδισμα με 2-0 σετ του Χάας ο Ισνερ έδειξε ότι είναι πολύ δυνατός αντίπαλος μειώνοντας σε 2-1. Στο τέταρτο σετ ο Χάας είχε 12 ματς πόιντς, χωρίς να κερδίζει κανένα και τον Ισνεςρ να ισοφαρίζει σε 2-2. Ο Ισνερ ήρθε πολύ κοντά στη μεγάλη ανατροπή, καθώς στο πέμπτο σετ προηγήθηκε με μπρέικ, όμως ο Χάας με τις τελευταίες του δυνάμεις κατάφερε να αντιδράσει και να ανακτήσει την υπεροχή. Χρειάστηκε να φτάσει στο 13ο ματς πόιντ για να κατακτήσει τη νίκη και μαζί την πρόκριση στον 4ο γύρο του Roland Garros. Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει τον Μικαΐλ Γιούζνι που επικράτησε του Γιάνκο Τιπσάρεβιτς με 3-0 σετ (6-4 6-4 6-3).3ος γύρος Roland Garros - Σάββατο 01/06:Ραφαέλ Ναδάλ (Ισπανία) - Φάμπιο Φονίνι (Ιταλία) 7-6(5) 6-4 6-4  Κέι Νισικόρι (Ιαπωνία) - Μπενουά Περ (Γαλλία) 6-3 6-7(3) 6-4 6-1Ρίτσαρντ Γκάσκετ (Γαλλία) - Νικολάι Νταβιντένκο (Ρωσία) 6-4 6-4 6-3  Μικαΐλ Γιούζνι (Ρωσία) - Γιάνκο Τιπσάρεβιτς (Σερβία) 6-4 6-4 6-3  Νόβακ Τζόκοβιτς (Σερβία) -  Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ (Βουλγαρία) 6-2, 6-2, 6-3Τόμας Χάας (Γερμανία) - Τζον Ισνερ (Η.Π.Α.) 7-5, 7-6(4), 4-6, 6-7(10), 10-8Στάνισλας Βαβρίνκα (Ελβετία) - Γέρζι Γιάνοβιτς (Πολωνία) 6-3, 6-7(2), 6-3, 6-3