Νίκη και... 100άρα για Μπάρτσα

22:10 1/6/2013 - Πηγή: Sport.gr
Η Μπαρτσελόνα έκλεισε με νίκη τη φετινή σεζόν, επικρατώντας με 4-1 της Μάλαγα για την τελευταία αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν, στο αποχαιρετηστήριο παιχνίδι του Ερίκ Αμπιντάλ που αποθεώθηκε από το κοινό του 'Καμπ Νου". Με τη νίκη αυτή οι καταλανοί έφτασαν τους 100 βαθμούς, ισοφαρίζοντας την περσινή επίδοση-ρεκόρ της Ρεάλ!Οι μπλαουγκράνα ήταν καταιγιστικοί στην αρχή του αγώνα, βάζοντας τρία γκολ στα πρώτα δεκαέξι λεπτά. Ο Νταβίντ Βίγια σκόραρε μάλλον το τελευταίο του γκολ
με τη φανέλα της Μπάρτσα στο 4', ο Φάμπρεγας διπλασίασε τα τέρματα των πρωταθλητών στο 14' και ο Μοντόγια έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στο 16'.Στην επανάληψη ο Ινιέστα ανέβασε τον δείκτη του σκορ (52'), ενώ το μόνο που κατάφερε η Μάλαγα ήταν να μειώσει στο 57' με τον Μοράλες.Από τα highlights της αναμέτρησης φυσικά η είσοδος του Ερίκ Αμπιντάλ στον αγωνιστικό χώρο (75') και η αποθέωση του γάλλου αμυντικού από τους οπαδούς, στην τελευταία του εμφάνιση με τους μπλαουγκράνα. Ο Αμπιντάλ, μάλιστα, εμφανίστηκε και μετά τη λήξη στον αγωνιστικό χώρο μαζί με την οικογένειά του, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στο κοινό να τον αποχαιρετήσει για ακόμη μία φορά.Standing Ovation και για τον Νταβίντ Βίγια, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 78ο λεπτό και πιθανότατα έκανε κι αυτός την τελευταία του εμφάνιση με τη Μπαρτσελόνα. Από την άλλη, ο Μανουέλ Πελεγκρίνι ολοκλήρωσε με ήττα τη θητεία του στη Μάλαγα, αναλαμβάνοντας εκτός απροόπτου τη Μάντσεστερ Σίτι την επόμενη σεζόν.Με τη νίκη αυτή, η πρωταθλήτρια Ισπανίας έφτασε τους 100 βαθμούς, ισοφαρίζοντας την περσινή επίδοση της Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ έσπασε και ένα δικό της ρεκόρ, σημειώνοντας 115 τέρματα τη φετινή χρονιά, ένα παραπάνω από τα 114 που ήταν το προηγούμενο ρεκόρ της.