Με 3-2 επικράτησε του Ολυμπιακού Λευκωσίας η ΑΕΚ, νίκη με 2-1 επί της ΑΕΠ για την ΕΝΠ

Αν και τα βρήκε σκούρα, η ΑΕΚ επικράτησε με 3-2 του Ολυμπιακού στην Λευκωσία και μείωσε στους έξι βαθμούς την διαφορά της από την 2η Ομόνοια, που έχει όμως παιχνίδι λιγότερο. Την πέμπτη εντός έδρας νίκη της πανηγύρισε η ΕΝΠ, 2-1 την ΑΕ Πάφο. Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο ΓΣΠ,
η ΑΕΚ επικράτησε με 3-2 του Ολυμπιακού Λευκωσίας.Η ομάδα του Τον Κάανεν προηγήθηκε δύο φορές, με γκολ των Φαν Ντάικ, που εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι, (2`) και Καμπρέρα (52`), ωστόσο ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει ισάριθμες φορές με πέναλτι του Ζοάο Πάολο στο 9` και Κενμόκνε στο 74`. Την λύση για την ΑΕΚ έδωσε ο Οπερ που στο 84` διαμόρφωσε στο τελικό 3-2.Να σημειωθεί ότι ο χρυσός σκόρερ των φιλοξενούμενων αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα.Σπουδαία νίκη με 2-1 πέτυχε η ΕΝΠ επί της ΑΕΠ στο Τάσος Μάρκου. Ο Φαν Τόρναουτ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 54`, αλλά στο 87` ο Σολάρι ευστόχησε από τα έντεκα βήματα και ισοφάρισε σε 1-1. Δύο λεπτά αργότερα όμως ο Μπαλτοβάλιεφ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα