Με 3-2 επικράτησε της Σπαρτάκ Νάλτσικ η αντίπαλος της ΑΕΚ, Ζενίτ

Ακάθεκτη συνεχίζει την επέλαση στο ρωσικό πρωτάθλημα η Ζενίτ. Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης επικράτησε με 3-2 της Σπαρτάκ Νάλτσικ για την 23η αγωνιστική και παραμένει σταθερά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η αντίπαλος της ΑΕΚ στο Europa League μπήκε με το δεξί στην αναμέτρηση, με τον Κερζάκοφ να ανοίγει το σκορ στο 2ο μόλις λεπτό. Ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενουμένων στο

23`.

Η Σπαρτάκ κατάφερε να μειώσει στην εκπνοή του πρώτου μέρους με τον Γκολίτσεφ, αλλά με την έναρξη της επανάληψης, και συγκεκριμένα στο 49`, ο Σιρόκοφ αύξησε εκ νέου τη διαφορά των τερμάτων, γράφοντας το 3-1.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν ακόμα ένα γκολ με τον Βασίν στην εκπνοή του αγώνα και να μειώσουν σε 2-3, αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό.

Υστερα από 23 αγωνιστικές, η Ζενίτ παραμένει στην κορυφή του ρωσικού πρωταθλήματος με 53 βαθμούς, έξι περισσότερους από τη 2η της βαθμολογίας, Ρούμπιν, και έχοντας δύο παιχνίδια λιγότερα.