Σκόραρε ο Γκέκας στη νίκη της Αϊντραχτ επί της Στουτγκάρδης με 2-1

Με γκολ του Φάνη Γκέκα στο 18ο λεπτό, η Αϊντραχτ επικράτησε με 2-1 της Στουτγκάρδης και έφυγε με ένα πολύτιμο τρίποντο από το Γκότλιμπ Ντάιμλερ Στάντιον. Βασικός ο Γιώργος Τζαβέλας για την ομάδα της Φρανκφούρτης, αντικατέστησε τον Γκέκα ο Γιάννης Αμανατίδης στις καθυστερήσεις.

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν στον αγώνα οι γηπεδούχοι και στο 3ο μόλις λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία να κάνουν το 1-0, όταν ο ο Τρας σημάδεψε το δοκάρι. Παρόλο που η Στουτγκάρδη συνέχισε να πιέζει, οι

φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν, στην πρώτη ουσιαστικά επίθεσή τους. Στο 18` ο Κρις γέμισε για τον Γκέκα, αυτός εκμεταλλεύθηκε την αμυντική αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και με κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Το γκολ βοήθησε την ομάδα της Φρανκφούρτης να ανέβει επιθετικά και να πιέσει για δεύτερο γκολ. Η πίεσή της απέδωσε καρπούς στο 68`, όταν ο Κρις διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενουμένων.

Στο 84ο λεπτό η Στουτγκάρδη έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς ο διαιτητής απέβαλε με απευθείας κόκκινη