Με 3-0 ηττήθηκε η Εθνική ομάδα βόλεϊ από την Ολλανδία για το Ευρωπαϊκό Λιγκ

Σε νέα ήττα από τα ίδια της τα λάθη αναγκάστηκε η Εθνική ομάδα βόλεϊ, που έχασε 3-0 από την Ολλανδία, στην Ξάνθη, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Ευρωπαϊκού Λιγκ. Οι παίκτες του Αλέκου Λεώνη παρουσιάστηκαν με έλλειψη ψυχραιμίας και καθαρού μυαλού, ήταν αδύναμοι στην υποδοχή και παρά το ευρύ προβάδισμα του τρίτου σετ (8-2) δεν μπόρεσαν να κατακτήσουν
τη νίκη, με τους ολλανδούς να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο. Δεν... το έσωσε στο τέλοςΜουδιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι διεθνείς μας, δίνοντας από νωρίς προβάδισμα 2-3 πόντων στους ολλανδούς που ήταν σε καλή μέρα τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Τη στιγμή λοιπόν που οι αντίπαλοί μας κάρφωναν από όλες τις θέσεις, οι έλληνες παίκτες αδυνατούσαν να βγάλουν άμυνες, κάνοντας το έργο του Φιλίποφ δύσκολο. Μετά το 14-17 οι φιλοξενούμενοι... πάτησαν γκάζι και πήραν μεγαλύτερη διαφορά η οποία παρά τα σερβίς τακτικής του Κοκκινάκη δεν γεφυρώθηκε.Εφιαλτική συνέχειαΤο ίδιο και χειρότερο ήταν το δεύτερο σετ αφού τίποτα δεν λειτουργούσε για τους παίκτες του Αλέκου Λεώνη. Το 9-17 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να σταθούν καλά στην υποδοχή, αλλά και να αδυνατούν να τελειώσουν τις μπάλες. Παρά την προσωρινή μείωση του σκορ σε 15-20, οι ολλανδοί ήταν ανώτεροι και μην επιτρέποντας λάθη έφτασαν στο 2-0 άνετα.Εβαλαν τα χέρια τους...Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το τρίτο σετ η Εθνική μας, παίρνοντας προβάδισμα 8-2. Κάτι τέτοιο όμως δεν κράτησε για πολύ αφού οι ολλανδοί σιγά σιγά έβρισκαν τα πατήματά τους τη στιγμή που οι γηπεδούχοι παρουσίασαν τα ίδια λάθη με τα προηγούμενα σετ. Η διαφορά λοιπόν όχι μόνο μειώθηκε (10-10) αλλά οι Οράνιε πέρασαν και μπροστά (12-15), δείχνοντας πως δεν ήττα διατεθειμένοι να χάσουν ούτε σετ, τελειώνοντας τον αγώνα με 3-0.Τα σετ: 21-25, 18-25, 21-25