Με 3-0 ηττήθηκε η Εθνική ομάδα βόλεϊ από την Ισπανία για το Ευρωπαϊκό Λιγκ

Ασχημη εμφάνιση που την ανάγκασε στη δεύτερη ήττα από την Ισπανία, αυτή τη φορά με 3-0, πραγματοποίησε η Εθνική ομάδα βόλεϊ για το Ευρωπαϊκό Λιγκ που πραγματοποιείται στον Πύργο. Οι παίκτες του Αλέκου Λεώνη παρουσιάστηκαν ανέτοιμοι απέναντι στους αντιπάλους τους και με ελάχιστα επιθετικά ξεσπάσματα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ουσιαστικά, γνωρίζοντας
την δεύτερή τους ήττα από την Ισπανία και τέταρτη συνολικά στη διοργάνωση.Αποσυντονισμένοι...Σε αντίθεση με τον πρώτο αγώνα οι διεθνείς μας δεν μπήκαν αρκετά δυνατά στο παιχνίδι, χαρίζοντας στους ίβηρες το προβάδισμα των 2-3 πόντων. Παρά το ωραίο μοίρασμα παιχνιδιού από τον Φιλίποφ με έμφαση στους ακραίους, η ελληνική ομάδα πλήρωσε την ανυπαρξία μπλοκ, τομέα στον οποίο οι ισπανοί έκαναν πάρτι. Χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες λοιπόν και με τον Ιβάν Πέρεθ να είναι ασταμάτητος, το συγκρότημα του Φερνάντο Μουνιόθ έκανε εύκολα το 1-0.Μπλοκ, μπλοκ, μπλοκΑντίστοιχη και η συνέχεια αφού οι παίκτες του Αλέκου Λεώνη δεν μπορούσαν να βρουν το αντίπαλο γήπεδο μιας και οι ισπανοί ανέκοπταν τις περισσότερες προσπάθειες με το πανίσχυρο μπλοκ τους. Ούτε οι αλλαγές στα άκρα με τον Μαντέκα αντί του Χατζηηλιάδη μπόρεσαν να φέρουν την αλλαγή και έτσι παρά το μικρό προβάδισμα που έπαιρναν ανά διαστήματα οι γηπεδούχοι το δεύτερο σετ ανήκε και αυτό στους ισπανούς.Ούτε τώρα και... 3-0Η ύστατη προσπάθεια για αλλαγή του τοπίου και των συσχετισμών έγινε στο τρίτο σετ, στο οποίο όμως και πάλι οι ισπανοί πήραν προβάδισμα με το καλημέρα. Η πίεση στο σερβίς της Ισπανίας που οδηγούσε σε "χαλασμένες" υποδοχές τους διεθνείς μας, καθώς και η αδυναμία κοντά στο φιλέ δεν επέτρεψαν στην Ελλάδα να απειλήσει σε κανένα σημείο (η μικρότερη διαφορά ήρθε στο 20-22), οδηγώντας την Ισπανία σε μία εύκολη νίκη με το καθαρό 3-0.Τα σετ: 18-25, 18-25, 21-25