Με 3-1 ηττήθηκε η Εθνική βόλεϊ γυναικών από την Ισπανία για το Ευρωπαϊκό Λιγκ

Οι καλές εμφανίσεις για την εθνική γυναικών συνεχίστηκαν στον Πύργο, αν και σήμερα τα κορίτσια του Τάκη Φλώρου δεν μπόρεσαν να πανηγυρίσουν τη νίκη, όπως χθες, κόντρα στην Ισπανία, η οποία επικράτησε με 3-1 σετ. Στο φινάλε της τρίτης αγωνιστικής των ομίλων του Ευρωπαϊκού Λιγκ στο βόλεϊ η γαλανόλευκη παραμένει στην τελευταία θέση με 2 βαθμούς, αλλά με πολλές εμπειρίες, ενώ φεύγει από την πόλη της Ηλείας με το ζεστό χειροκρότημα των 400 θεατών. Κλειδί του αγώνα, υπέρ της ισπανικής ομάδας,
οι 16 άσοι.Στο πρώτο σετ, Σάντσεζ και Κολάρ δημιούργησαν προβλήματα στην ελληνική υποδοχή και η Ισπανία ξέφυγε με 12-7, 16-13 και 24-20 πριν το τελικό 25-21. Η Χαντάβα δεν ήταν σε καλή μέρα και αντικαταστάθηκε, αλλά η εικόνα της ελληνικής ομάδας δεν άλλαξε στο δεύτερο σετ, με τις ισπανίδες να φτάνουν στο 25-21, με την Αράντα να κερδίζει άσους.Τρίτο σετ και ο Φλώρος έριξε στο παρκέ τις Παπαφωτίου, Γιώτα και Λαμπρινίδου, με την Μερτέκη να περνά διαγώνια. Το σχήμα δούλεψε και με καλό σερβίς και κρίσιμους πόντους από την Τσίμα, η Ελλάδα έφτασε στο 25-22. Το τέταρτο σετ τελείωσε ωστόσο γρήγορα… Οι ισπανίδες ξέφυγαν με 11-8 και λίγο μετά βρέθηκαν στο 24-14! Τα σερβίς της Παπαφωτίου μείωσαν, αλλά οι φιλοξενούμενες χαμογέλασαν στο φινάλε (25-18).Τα σετ: 25-21, 25-21, 22-25, 25-18ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΟμάδα Ματς Σετ Πόντοι Βαθμοί1. Σερβία 5-0 15-2 406-315 142. Γαλλία 3-2 12-6 414-366 103. Ισπανία 2-4 8-14 456-504 74. ΕΛΛΑΔΑ 1-5 4-17 398-489 2