Με δύο γκολ του Τότι η Ρόμα πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας από την Φιορεντίνα, 2-2

Μπορεί η Φιορεντίνα να προηγήθηκε δις, αλλά η Ρόμα κατάφερε να ισοφαρίσει ισάριθμες φορές, χάρη σε δύο τέρματα του Φραντσέσκο Τότι, και να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από την Φλωρεντία. Με τα γκολ αυτά ο αρχηγός των ρωμαίων έφτασε τα 201 στην Serie A και απέδειξε ότι διακίως φοράει ακόμα το περιβραχιόνιο. Ο Μούτου άνοιξε το σκορ για τους βιόλα στο 22ο λεπτό ύστερα από ωραία
ατομική ενέργεια, ενώ στο 24` ο Τζιλαρντίνο σημάδεψε το δοκάρι και έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα ο Κομότο ανέτρεψε εντός περιοχής τον Ρίισε, ο Τότι ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι και δεν αστόχησε φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια.Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 34` ο Γκαμπερίνι τους έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ, ενώ στο 37` ο Μούτου με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι και δεν μπόρεσε να αυξήσει την διαφορά των τερμάτων.Ο Τότι όμως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και στο 52` έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το τελικό 2-2 και παγώνοντας το Αρτέμιο Φράνκι.Αναλυτικά τ