Με... 100άρα το έξι στα έξι ο Ολυμπιακός!

Ούτε στο Ρέθυμνο έκανε στάση το... τρένο του Ολυμπιακού, φτάνοντας στην 6η του νίκη σε ισάριθμα ματς στην Α1 και 14η συνολικά σε όλες τις διοργανώσεις. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε 103-79 του ΑΓΟΡ, προσφέροντας –όπως και η ομάδα του Ρεθύμνου- θεαματικές φάσεις στον κόσμο που γέμισε το "Μ. Μερκούρη".Oπως μαρτυρά και το υψηλό σκορ, ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στο επιθετικό κομμάτι, με τον Μπαρτζώκα
να δίνει ιδιαίτερη έμφαση στο πώς θα αξιοποιηθεί ο Μπέγκιτς και θα "μπει" περισσότερο στα επιθετικά σχήματα της ομάδας του. Ο Σλοβένος τελείωσε το ματς με 10 πόντους, όντας μάλιστα αυτός που "έσπασε" το φράγμα της 100άρας με κάρφωμα.Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Περπέρογλου με 20 πόντους. Εννέα ασίστ μοίρασε ο Σπανούλης, έχοντας και πέντε πόντους, ενώ ο Μπρεντ Πέτγουεϊ είχε 16 στην επιστροφή του στο Ρέθυμνο ως αντίπαλος. Αποθεώθηκε ο Αμερικανός από τους φίλους του ΑΓΟΡ, ενώ πριν από το τζάμπολ βραβεύτηκε από τη διοίκηση για την προσφορά του στην ομάδα στα δύο χρόνια που αγωνίστηκε εκεί.Για τον ΑΓΟΡ, που έδειξε αρετές στην επίθεση, σε ρηχά νερά κινήθηκε ο πρώτος σκόρερ της ομάδας στο πρωτάθλημα, Χαρτ, με 8 πόντους. Καλή εμφάνιση από τον Γκάμπριελ με 16, 10 είχε ο Ράιτ.Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε από το... πρώτο πεντάλεπτο, διάστημα κατά το οποίο ο Ολυμπιακός κατάφερε να χτίσει και στην πορεία να την ενισχύσει διψήφια διαφορά. Είναι ενδεικτικό το γεγονός ότι ο ΑΓΟΡ είχε πετύχει μόλις 4 πόντους στα πρώτα επτά λεπτά! Το 12-23 του δεκαλέπτου ήρθε απόλυτα φυσιολογικά.Ο ΑΓΟΡ βελτιώθηκε σε μεγάλο βαθμό στην επίθεση, αλλά στην άμυνά του ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι ήθελε, με αποτέλεσμα η διαφορά να ξεπεράσει τους 20 πόντους και το ημίχρονο να βρει τους φιλοξενούμενους στο +18 (33-51).Ιδιο το μοτίβο και στη διάρκεια της τρίτης περιόδου. Ο ΑΓΟΡ, παρά το αρχικό σερί 7-0 του Πρίντεζη, μείωσε στους 16, αλλά στο 30' βρέθηκε να υπολείπεται 25 πόντων του Ολυμπιακού (54-79). Με κίνητρο την 110άρα, ο Ολυμπιακός δεν χαλάρωσε στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας άνετα στο τελικό 103-79.