Μάγκας Ολυμπιακός στο Κάουνας

Ο Ολυμπιακός κράτησε στους 63 πόντους την καλύτερη επίθεση της φετινής Ευρωλίγκας και έφυγε νικητής από το Κάουνας. Παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ, υποχρέωσε την Ζαλγκίρις στην πρώτη της εντός έδρας ήττα (77-63) και διατήρησε ζωντανές τις όποιες ελπίδες του για την 1η θέση στον όμιλο (αφού άγγιξε, αλλά δεν κάλυψε το βαρύ -18 του πρώτου αγώνα).Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο παιχνίδι και με 6 πόντους του Πάουελ
και εκπληκτική άμυνα, προηγήθηκε 11-4 στο 3:30 και 13-4 στο 5'! Οι λιθουανοί μετά το 5λεπτο μπλακ άουτ, βρήκαν ρυθμό και λύσεις στην επίθεση με κύριο εκφραστή τον Καουκένας και με επιμέρους σκορ 9-3, μείωσαν 13-16, υποχρεώνοντας τον Μπαρτζώκα να πάρει το πρώτο τάιμ άουτ. Μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, οι πρωταθλητές Ευρώπης κρατούσαν το προβάδισμα στο σκορ (18-21), χάρη στον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος είχε μέχρι εκείνο το σημείο 7 πόντους.Στην β' περίοδο σημειώθηκαν μόλις 19 πόντοι και από τις δύο ομάδες! Ο Ολυμπιακός με άμυνα - μπετόν κράτησε τους λιθουανούς στους 2 πόντους για 8 λεπτά! Αυτό σε συνδυασμό με δύο διαδοχικά τρίποντα του Γκετσεβίτσιους εκτόξευσε τη διαφορά στο +11 για την ελληνική ομάδα (20-31) στο 16'. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ήταν η σειρά του Ολυμπιακού για ένα επιθετικό μπλακ άουτ, αφού δέχθηκε 7 αναπάντητους πόντους με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 27-31.O Ολυμπιακός ξαναβρήκε... διχτάκι στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, με τον Πρίντεζη να κάνει από τα 6.75 το 27-34 και τον Πάουελ το 27-36. Στο 25' οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο καλάθι (38-40), αλλά ένα τρίποντο του Παπανικολάου και δύο βολές του Σπανούλη, έφερε τη διαφορά και πάλι στο +7 (38-45). Η Ζαλγκίρις επανήλθε γρήγορα στο -2 (43-45), με τον Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ για να ανακόψει το ρυθμό της. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 43-48, αλλά μια τεχνική ποινή στον Αντιτς, έδωσε το δικαίωμα στους λιθουανούς με 4 σερί βολές (τρεις εύστοχες) και ένα τρίποντο του Πόποβιτς να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά (50-48) με το τέλος της 3ης περιόδου.Με ένα γρήγορο 4-11 (Λο 6, Αντιτς 3, Περπέρογλου 2) ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 54-59 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Ενα φάουλ και μια τεχνική ποινή στον Πόποβιτς, έδωσε το δικαίωμα στον Λο με μια βολή και στον Παπανικολάου με ένα "ψυχρό" τρίποντο να κάνουν το 56-63 στο 35'. Οι Ζαλγκίρις προσπαθούσε να βρει λύσεις, αλλά ο Ολυμπιακός έβρισκε το καλάθι, με τον Παπανικολάου να στέλνει τη διαφορά στο +10 (56-66) στο 36:30. Δύο τρίποντα του Σπανούλη στο τέλος ήταν απλά η ταφόπλακα στα όνειρα των λιθουανών για τη νίκη...Δείτε τη βαθμολογία και το πρόγραμμα του ομίλου, που θα κρίνει την πρωτιά