Μαγεία οι Κλίπερς!

09:54 6/1/2013 - Πηγή: Sport.gr
Μόνο με... 26 πόντους διαφορά νίκησαν οι Κλίπερς τους Ουόριορς (115-89), την άμυνα των οποίων έκαναν σμπαράλια οι Κρις Πολ και Μπλέικ Γκρίφιν.Η ομάδα του Λος Αντζελες έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +39, με τους Πολ και Γκρίφιν να πετυχαίνουν 27 πόντους (9 ασίστ) και 20 πόντους (7 ασίστ), αντίστοιχα και να αποσύρονται στον πάγκο στο τέλος της 3ης περιόδου.► Με τον Ερικ Γκόρντον να πετυχαίνει 8 πόντους στα τελευταία 109 δευτερόλεπτα, οι Χόρνετς νίκησαν 99-96 το Ντάλας. Εφτά ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια που οδηγήθηκαν στην παράταση μετρούν πλέον οι Μάβερικς! ► Οι Νάγκετς συνήλθαν
από την εντός έδρας ήττα από τη Μινεσότα, πράγμα που απέδειξαν απέναντι στη Γιούτα, την οποία συνέτριψαν με 110-91.► Οι Σπερς δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα απέναντι στους 76ερς, τους οποίους και νίκησαν 109-86, με τον Τιμ Ντάνκαν να ξεπερνά σε πόντους τον Αντριαν Ντάντλεϊ.► Με τον Ρόι Χίμπερτ να κάνει όργια (20 πόντοι, 15 ριμπάουντ και 5 κοψίματα), οι Πέισερς νίκησαν εύκολα τους Μπακς με σκορ 95-80. ► Το Πόρτλαντ έχασε μία διαφορά 22 πόντων κόντρα στους -σοκαρισμένους από την είδηση ότι ο Κέβιν Λαβ έσπασε πάλι το χέρι του- Τίμπεργουλφς, ωστόσο έφτασαν έστω και δύσκολα στη νίκη με 102-97.► Ο Καρμέλο Αντονι με τους 40 πόντους (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ) που σημείωσε, οδήγησε τους Νίκς σε νίκη στο Ορλάντο με 114-106. Από τους Μάτζικ οι Νέλσον και Αφλάλο τελείωσαν το παιχνίδι πετυχαίνοντας από 29 πόντους.► Με τους Τζέιμς Χάρντεν και Τζέρεμι Λιν να σημειώνουν συνολικά 49 πόντους, οι Ρόκετς επικράτησαν με 112-104 των Καβαλίερς, οι οποίοι είχαν σε καταπληκτική βραδιά τον Κέιρι Ιρβινγκ (30 πόντοι).► Οι Νετς δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι τους Κινγκς και έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, επικράτησαν με 113-93.► Οι Χοκς κέρδιζαν με 15 πόντους διαφορά στο ημίχρονο τους Σέλτικς, αλλά στην επανάληψη οι παίκτες του Ντοκ Ρίβερς επανήλθαν δυναμικά και πήραν τη νίκη με 89-81.