Κυπελλούχος Ελλάδας ο ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του 30ου τελικού Κυπέλλου Ελλάδας, που διεξήχθη στην Πάτρα. Ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε 26-24 της Ενωσης, σε έναν συγκλονιστικό τελικό, που κρίθηκε στα τελευταία δραματικά λεπτά. Η ομάδα του Στέλιου Υετίοντα είχε στο μεγαλύτερο διάστημα του τελικού το προβάδισμα, όμως ο Χριστόφορος Μπακαούκας ήταν εκπληκτικός και κρατούσε όρθια την ΑΕΚ.Την
πρώτη του διαφορά στο σκορ την πήρε ο τυπικά γηπεδούχος στο 24', όταν με πέναλτι ο Τσακίρης έγραψε το 13-9 υπέρ του ΠΑΟΚ, που έτρεχε σε εκείνο το σημείο ένα σερί 4-0 από το 9-9 του 18'.Στο ημίχρονο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν με τον ΠΑΟΚ στο +3 (14-11), όμως η ΑΕΚ εξαπέλυσε την αντεπίθεσή της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου 30λέπτου και στο 40' ισοφάρισε σε 16-16. Από εκείνο το σημείο και μετά το ματς ήταν ντέρμπι, δίχως να λείπουν τα νεύρα και τα δυνατά μαρκαρίσματα και από τις δύο πλευρές.Στο 54'30'' οι θεσσαλονικείς πήραν εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων (23-21), παρά το ότι αγωνίζονταν χωρίς τον καλύτερό τους παίκτη, τον Δημήτρη Τσακίρη, ο οποίος είχε αποβληθεί και κατάφεραν να το κρατήσουν μέχρι το τέλος με χαρακτηριστική ψυχραιμία, κατακτώντας το πρώτο Κύπελλο της ιστορίας τους.