Εύκολα το Μαρούσι ο Αρης

Οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ και οι διαφορές μεταξύ τους ήταν μικρές. Στα τελευταία τρία λεπτά του δεκαλέπτου όμως, ο Αρης... πάτησε το γκάζι, πήρε μικρό προβάδισμα (13-17) και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στο +3.Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό και το Μαρούσι να μην αφήνει την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή να ανοίξει την διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι όμως στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 5 πόντων (39-44).Στην επανάληψη,
ο Αρης ανέβασε ταχύτητα και με τους Ντέιβις και Ταπούτο, έφτασαν τη διαφορά στους 15 πόντους (50-65) στο 26'. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για τους φιλοξενούμενους, που στο 33' είχαν φτάσει την διαφορά στους 12 πόντους (60-72).Στα υπόλοιπα λεπτά που απέμειναν, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αλλάξουν τα δεδομένα και ο Αρης έφυγε από το κλειστό του Αγίου Θωμά με το ροζ φύλλο αγώνα.Τα δεκάλεπτα: 21-24, 18-20, 17-26, 13-20.