Κορυφή ο Ολυμπιακός (3-0 τη Λαμία)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 σετ της Λαμίας, στο κλειστό του Ρέντη, για την 7η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ ανδρών και πέρασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Στο πρώτο σετ, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Λαμία ήταν ιδιαίτρα ανταγωνιστική. Ακομα κι όταν ο Ολυμπιακός

πήρε σαφές προβάδισμα, 20-17, η ομάδα του Ανδρεόπουλου (ο οποίος δέχθηκε κόκκινη κάρτα για δύο διαμαρτυρίες) επέστρεψε, ισοφαρίζοντας σε 21-21.

Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι "απάντησαν" με τρεις επιτυχημένους πρώτους χρόνους του Κανέλου (24-22), για να πάρουν το πρώτο σετ με λάθους (διπλή μπάλα) του Μαρούλη (25-23).

Οι ερυθρόλευκοι πήραν εύκολα το δεύτερο σετ, κερδίζοντάς το 25-17. Με τον Νοβότνι να έχει εξαιρετικά στατιστικά στην επίθεση, πήραν διαφορά ασφαλείας από τα μέσα του σετ (15-10, 18-11) και δεν απειλήθηκαν από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι σκέφτονταν το τρίτο σετ.

Εντυπωσιακό παιχνίδι έγινε στο τρίτο σετ, με τη Λαμία να προηγείται 18-21 και 20-23, αλλά τον Ολυμπιακό να επιστρέφει με τον Χιμένεθ, ισοφαρίζοντας σε 23-23. Τελικά, οι πρωταθλητές εκμεταλλεύθηκαν το δεύτερο "ματς μπολ" και κατέκτησαν το σετ και το παιχνίδι (27-25).