Κολοσσός και με τον Ικαρο

17:48 4/2/2012 - Πηγή: Sport.gr
Πριν καλά - καλά καταλάβουν στον Ικαρο ότι το παιχνίδι ξεκίνησε, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-9. Στο 6' ο Χόπσον έφτασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων για τους γηπεδούχος (+11, 15-4), σημείο στο οποίο η ομάδα της Καλλιθέας ξαναμπήκε στο παιχνίδι, τελειώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το... τιμητικό, αλλά σε βάρος της 20-14.Στο 15' ο Μπάξτερ ισοφάρισε σε 22-22 και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, που έκλεισε στο +5 για την ομάδα της Ρόδου (35-30).Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στην 3η περίοδο, όταν οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 21-13, έφτασαν να προηγούνται 56-43.Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να επανέλθουν στην τελευταία περίοδο, πληρώνοντας τα πολύ κακά ποσοστά στην επίθεση (59% βολές, 40% δίπ., 33% τριπ.) και μοιραία υποχρεώθηκαν στην 8η ήττα σε ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια.Από την άλλη, ο Κολοσσός έφτασε τις 7 νίκες στη Ρόδο, όπου έχει χάσει μόνο από τον Παναθηναϊκό.