Εφτά... κανονιές στο Emirates

17:13 4/2/2012 - Πηγή: Sport.gr
Το παιχνίδι ήταν... ντέρμπι για 32' λεπτά, σημείο στο οποίο ο Πέντερσεν ισοφάρισε το γκολ του φαν Πέρσι, ο οποίος είχε ανοίξει το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό. Η χαρά των "ρόδων" δεν διήρκησε πολύ, αφού πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο δέχθηκαν άλλα δύο γκολ!Και πάλι ο ολλανδός στο 38' έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, οι οποίοι τριπλασίασαν τα τέρματά τους στο 41' με τον Τσάμπερλεϊν.Οι ισορροπίες άλλαξαν ακόμη περισσότερο στο 43', όταν ο Ζιβέ αποβλήθηκε για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον φαν Πέρσι, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες.Η εξέλιξη αυτή έκανε το γήπεδο να... κατηφορίζει στην επανάληψη, όπου η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ πέτυχε ακόμη 4 γκολ. Στο 51' ο Αρτέτα έκανε το 4-1, στο 54' ο Τσάμπερλεϊν το 5-1, στο 61' ο φαν Πέρσι έκανε χατ τρικ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Τιερί Ανρί ολοκλήρωσε το θρίαμβο της ομάδας του.