Κέρδισε η Ξάνθη και δεν είναι ψέμα

21:09 1/4/2012 - Πηγή: Sport.gr
Μαθηματικά, η Ξάνθη χρειάζεται δύο ακόμη βαθμούς για να νιώθει βέβαιη και φυσικά να μην εξαρτάται από τα αποτελέσματα των ομάδων που επίσης παλεύουν για την σωτηρία. Βέβαια, για τη Ξάνθη, κάτι τέτοιο ουδείς φανταζόταν στις 22 Ιανουαρίου, όταν η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη είχε κερδίσει τον Ολυμπιακό (1-0), καλλιεργώντας το όνειρο για μια θέση
στη 5αδα.Κι όμως. Χρειάστηκε να κερδίσει τη Δόξα για να μην μπει σε μπελάδες. Κι αυτό έκανε. Δίχως να παίξει σπουδαίο ποδόσφαιρο. Η Ξάνθη έκανε ό,τι χρειαζόταν απέναντι στην «αόρατη»  και καταδικασμένη Δόξα Δράμας. Και μόνο η στατιστική του πρώτου ημιχρόνου - είχαν 10 τελικές φάσεις οι γηπεδούχοι και μόλις μία η φιλοξενούμενοι - ήταν ενδεικτική.Αν και είχε προβλήματα στην ανάπτυξή της από τον άξονα (σ. σ. υπήρξαν μεγάλες αποστάσεις μεταξύ των γραμμών), η Ξάνθη ευτύχησε να σκοράρει στη 2η ουσιαστική ευκαιρία της, στο 12ο λεπτό. Ο Μαρσελίνιο επιχείρησε τη σέντρα από την αριστερή πλευρά, ο Βασιλακάκης κατέβασε ψύχραιμα τη μπάλα και από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0.Οι Ξανθιώτες δεν είχαν την κλασική ευκαιρία, αλλά είχαν τελειώματα με τους Μαρσελίνιο, Πόι, Μπέρτο, Μαρκόφσκι. Η δε Δόξα ουδόλως φάνηκε στο πρώτο ημίχρονο. Δύο καλές ενέργειες του Ψυχογιού από την δεξιά πλευρά, προκάλεσαν κίνδυνο στην εστία της Ξάνθης, αλλά ως εκεί. Γι' αυτό εξάλλου αναγκάστηκε ο Μάκης Κατσαβάκης να αντικαταστήσει τον κεντρικό αμυντικό Γκαρακλίδη με τον επιθετικό Αραβίδη, μόλις στο 32ο λεπτό. Διότι έβλεπε την ομάδα του - παρότι ήταν πίσω στο σκορ - να είναι (αδικαιολογήτως) κλεισμένη στο. καβούκι της.Η Ξάνθη μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να «τελειώσει» το παιχνίδι και θα μπορούσε να το είχε καταφέρει, αν ο Μαρκόφσκι ήταν αποτελεσματικός στη φάση του 57ου λεπτού. Ο Μαρσελίνιο και πάλι «τρύπησε» την άμυνα της Δόξας, έβγαλε τη σέντρα ακριβείας αλλά ο Μαρκόφσκι αν και δίχως πίεση, αστόχησε στη κεφαλιά. Στη συνέχεια η Δόξα ανέβασε ρυθμούς, ανεβάζοντας πιο ψηλά τη γραμμή πίεσης, αλλά της έλειπε η τελική πάσα, με αποτέλεσμα να μην δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες.Ο Ουζουνίδης αντικατέστησε τον Μαρσελίνιο στο 62ο λεπτό, παρότι ο Βραζιλιάνος ήταν ουσιαστικά ο μοναδικός παίκτης που δημιουργούσε ρήγματα στην άμυνα της Δόξας, ενώ ο Κατσαβάκης είδε την δική του ομάδα να ωφελείται με την είσοδο του Κάπελ στο παιχνίδι, στο ίδιο λεπτό.Ωστόσο, με την βοήθεια της δυνατής βροχής, με την απόδοσή τους, οι δύο ομάδες έπνιξαν στο τελευταίο 20πτο την όποια ποιότητα είχε το παιχνίδι, ενώ κάποιος φίλος της Ξάνθης δεν ξέχασε το... πατροπαράδοτο ελληνικό έθιμο... "πετάμε δεύτερη μπάλα στο γήπεδο, όταν επιτίθεται η φιλοξενούμενη ομάδα".