Γκολ, θέαμα και ισοπαλία στην Τρίπολη

20:58 1/4/2012 - Πηγή: Sport.gr
Οι δύο ομάδες, αν και έχουν μεσοβδόμαδα υποχρεώσεις στο Κύπελλο Ελλάδας, αγωνίστηκαν με πάθος για τη νίκη. Ο Αστέρας, αν και προηγήθηκε δύο φορές, δεν κατάφερε, πάντως, να πάρει τη νίκη, καθώς ο ΟΦΗ είχε ισάριθμες απαντήσεις.Ο Αστέρας μπήκε πιο επιθετικά στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί από νωρίς, όχι όμως με γκολ που σημείωσε κάποιος δικός του παίκτης. Σε μία προσπάθειά του να διώξει την
μπάλα από την περιοχή του ΟΦΗ, ο Βάντο έκανε λάθος και χωρίς να πιέζεται ιδιαίτερα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σαχσανίδη.Ο ΟΦΗ κατάφερε, πάντως, να αντιδράσει μετά την άτυχη αυτή στιγμή και ισοφάρισε το ματς στο 30ο λεπτό. Επειτα από σέντρα του Ζορμπά, ο Μάντζιος πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και έκανε το 1-1.Οι κρητικοί, όμως, δεν χάρηκαν για πολύ αυτό το γκολ. Στο 37ο λεπτό, Ναβάρο και Φράνκου συνδυάστηκαν υπέροχα στην περιοχή του ΟΦΗ και ο τελευταίος με πλασέ έκανε το 2-1 για τον Αστέρα, ο οποίος πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.Ο Νίκος Αναστόπουλος έκανε δύο αλλαγές στο ημίχρονο για να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του, αλλά ο Αστέρας έδειχνε να πατάει καλά πάνω στο 2-1 που είχε... χτίσει από το πρώτο μέρος.Ο ΟΦΗ, όμως, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 73ο λεπτό από μία στημένη φάση. Ο Ζορμπάς εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Ταυλαρίδης πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Παπουλής, που βρέθηκε στην πορεία της μπάλας έκανε το 2-2, επίσης με κεφαλιά.Αυτό ήταν και τελικό σκορ της αναμέτρησης, καθώς παρότι ο Αστέρας πίεσε στα τελευταία λεπτά, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη που σε συνδυασμό με την ήττα του ΠΑΟΚ από τον ΠΑΣ, θα μπορούσε να του δώσει περισσότερες ελπίδες για να προλάβει το... τρένο των πλέι οφ.