Κεφαλά: Σημασία έχει ότι τερμάτισα

18:07 5/8/2012 - Πηγή: Sport.gr
Η ελληνίδα πρωταθλήτρια τερμάτισε 104η σε 3 ώρες 1 λεπτό και 18 δευτερόλεπτα, στον 3ο Μαραθώνιο της καριέρας της, ουσιαστικά περπατώντας στα τελευταία 10 χιλιόμετρα της διαδρομής λόγω ενοχλήσεων στο ισχίο."Το αποτέλεσμα δεν ήταν όπως θα ήθελα. Σημασία όμως έχει ότι τερμάτισα", ήταν τα πρώτα λόγια της 34άχρονης αθλήτριας της ΑΕΚ που προπονείται με το Δημήτρη Θεοδωρίδη και στο Λονδίνο βρέθηκαν μέλη της οικογένειας της, για να της συμπαρασταθούν στους πρώτους Ολυμπιακούς της καριέρας της."Περίπου στο 32ο χιλιόμετρο σταμάτησα
γιατί είχα κράμπες και έντονους πόνους στο ισχίο. Εκεί συνάντησα τον προπονητή μου και του είπα ότι δεν είμαι σε θέση να συνεχίσω. Δεν ήμουν καθόλου χαρούμενη για αυτό.Στεναχωριόμουν για μένα, για τους δικούς μου που ήρθαν να με δουν, αλλά και για την χώρα. Δεν είχα κουράγιο. Πήρα τηλέφωνο την αδελφή μου να της πω να μην με περιμένει στον τερματισμό και με έπεισε να το κάνω έστω και περπατώντας.Τελικά έκανα τζόκινγκ στα τελευταία χιλιόμετρα. Από μέρες είχα σφίξιμο στα ισχία και η κατάσταση επιδεινώθηκε στην διάρκεια της κούρσας", είπε η 34άχρονη δρομέας.Οσο για τα σχέδιά της, είπε: "Τώρα θα ξεκουραστώ, θα κάνω διακοπές και θα αναρρώσω και στη συνέχεια θα επιστρέψω στις προπονήσεις με στόχο το 5άρι και 10άρι στον ανοικτό στίβο. Αν θα κάνω μαραθώνιο, θα κάνω στην κλασική διαδρομή του 2013".