Καθάρισε ο Μιραλάς για Εβερτον, σώθηκε η Νόριτς

Τα «ζαχαρωτά» έχοντας σε πολλή μεγάλη μέρα τον Κέβιν Μιραλάς, επικράτησαν με σκορ 2-0 της Γουέστ Χαμ, με τον Σκωτσέζο τεχνικό να αποχαιρετάει... γλυκά τον κόσμο της ομάδας. Σώθηκε η Νόριτς που επικράτησε με 4-0 της Γουέστ Μπρομ.Με τον Κέβιν Μιραλάς να κάνει "πάρτι" στην άμυνα της Γουέστ Χαμ και να σκοράρει δις,
ενώ θα μπορούσε να το κάνει και περισσότερες, οι οπαδοί της Έβερτον έμειναν ικανοποιημένη στο τελευταίο εντός του Ντέιβιντ Μόγιες:Η Έβερτον κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό στην αναμέτρηση και μετά από υπέροχη συνεργασία των Μπέινς και Φελαϊνί, ο δεύτερος βρήκε τον Κέβιν Μιραλάς, ο οποίος με ιδανικό τελείωμα άνοιξε το σκορ στο 6' . Στη συνέχεια, ο μόνιμος πονοκέφαλος των φιλοξενουμένων, ήταν ο Κέβιν Μιραλάς. Ο Βέλγος έκανε... πάρτι από τη μέση και μπροστά, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις ευκαιρίες του. Το "one man show" συνεχίστηκε. Ωστόσο, όσο πίεζε, τόσο δεν τελείωνε σωστά τις προσπάθειές του, έτσι έμεινε το 1-0 με τη λήξη του ημιχρόνου.Κατά την έναρξη του δεύτερου μισού και συγκεκριμένα στο 48', ο Μπέινς έκανε «γλυκιά» σέντρα στο πρώτο δοκάρι, αλλά ο Ανιτσέμπε δεν μπόρεσε να φτάσει στη μπάλα και να κάνει το 2-0. Ο Κέβιν Μιραλάς πήρε και πάλι το... όπλο του και αφού επωφελήθηκε από κόντρα στο σώμα του Κόλινς, χρήστηκε σκόρερ για δεύτερη φορά. Με τη λήξη να αναδεικνύει νικήτη την Εβερτον.ΝΟΡΙΤΣ- ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: 4-0Την παραμονή στην Πρέμιερ Λιγκ εξασφάλισε η Νόριτς, που επικράτησε με σκορ 4-0 της αδιάφορης Γουέστ Μπρομ. Τα «καναρίνια» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασε τους 41 βαθμούς.Με μια σπουδαία εμφάνιση, που συνοδεύτηκε με νίκη με σκορ 3-0 επί της Γουέστ Μπρομ, η Νόριτς ξέμπλεξε στην υπόθεση «παραμονή».Όλα αυτά έγιναν πριν το 26ο λεπτό, όταν ο Σνόντγκρας έσπασε το γόρδιο δεσμό, παίρνοντας το ριμπάουντ της απόκρουσης του Φόστερ στο σουτ του Χούλαχαν. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε, με τα 'καναρίνια" να συνεχίζουν να παίζουν στο μισό γήπεδο, αλλά η μόνη σημαντική ευκαιρία ήταν ένα μακρινό σουτ του Χούλαχαν, που κατέληξε σε κόρνερ.Στο δεύτερο ημίχρονο τα "καναρίνια' μπήκαν... φουριόζα στο παιχνίδι και θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 48', αλλά ο Φόστερ είπε «όχι» με τα πόδια σε προσπάθεια του Πίλκινγκτον. Και αφού χάθηκε εκείνη η ευκαιρία, ήρθαν δύο διαδοχικές για να «κλειδώσει» τη νίκη και την παραμονή. Στο 62ολεπτό ο Χολτ επωφελήθηκε του λάθους του Φόστερ και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, τη στιγμή που τρία λεπτά αργότερα το σκορ έγινε 3-0 με αυτογκόλ του ΜακΌλι, μετά από σέντρα του Σνόντγκρας. Το... πάρτι ολοκληρώθηκε με γκολ του Χόουσον στο 90' με τρομερό σουτ.ΚΠΡ- ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: 1-2Στα γήπεδα της Πρέμιερ Λιγκ θα αγωνίζεται και την επόμενη σεζόν η Νιούκαστλ! Η ομάδα του Άλαν Πάρντιου επικράτησε με σκορ 2-1 της υποβιβασμένης ΚΠΡ στο Λονδίνο και εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της στην κατηγορία.Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τη ΚΠΡ να είναι αυτή που κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα ο Ντεμπισί ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Χόιλετ και ο Ρεμί, που ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, νίκησε τον Έλιοτ για το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.Οι "καρακάξες" δεν έμειναν εκεί και στο 35' κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή, με τον Γκουφράν να εκμεταλλεύεται τη λάθος συνεννόηση Μποσίνγκουα-Γκριν και να κάνει το 2-1 για τη Νιούκαστλ που οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.Το έργο της Νιούκαστλ έγινε πιο δύσκολο λόγω της αποβολής του Έλιοτ στο 81', ωστόσο μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι, με τις «καρακάξες» να εξασφαλίζουν παίρνουν το «τρίποντο» που τους χαρίζει και μαθηματικά την παραμονή τους στην κατηγορία. ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ-ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ 1-1Βολική ισοπαλία για Σάντερλαντ και Σαουθάμπτον στο «Στάδιο του Φωτός», με το βαθμό που πήραν να μην τους σώζει μαθηματικά, αλλά να τους δίνει ανάσες.Στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκαν και τα δύο γκολ στο παιχνίδι, με τις μαυρόγατες να παίρνουν το προβάδισμα στο 68' με τον Μπάρντσλεϊ και τους "Αγίους" να διαμορφώνουν το τελικό 1-1 με τον Πάντσεον στο 76', τρία λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.ΦΟΥΛΑΜ-ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 1-3Στο 33ο λεπτό κι ενώ το πρώτο ημίωρο δεν είχε απολύτως τίποτα να παρουσιάσει, ο Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ με πανεύκολη κεφαλιά από τη μικρή περιοχή έκανε το 1-0, σε φάση που όμως έχει ξεκινήσει από οριακό οφσάιντ.Οι «κόκκινοι» αντέδρασαν άμεσα και στο 36ο λεπτό, ο Στάριτζ με ατομική ενέργεια, ισοφάρισε, για να... χαμηλώσει τον τόνο της φωνής των οπαδών της Φούλαμ.Στο 62ο λεπτό, ο Στάριτζς βρήκε ξανά τα δίχτυα, ολοκληρώνοντας την ανατροπή για τη Λίβερπουλ. Το ματς στα τελευταία λεπτά είχε ανοιχτεί και μετά απο δοκάρι του Μπορίνι ο Στάριτζς έκανε το τελικό 3-1.Το πρόγραμμα και οι σκόρερ της 37ης αγωνιστικής :11/05Άστον Βίλα- Τσέλσι 1-2 (15’ Μπεντέκε - 61’,88’ Λάμπαρντ) 12/05Στόουκ-Τότεναμ 1-2 (3’ Ενζονζί - 20’ Ντέμπσι, 83’ Αντεμπαγιόρ) Έβερτον-Γουέστ Χαμ 2-0 (6’, 60’ Μιραλάς) Φούλαμ-Λίβερπουλ 1-3 (33’ Μπερμπάτοφ - 36’, 62’, 85’ Στάριτζ) Νόριτς-Γουέστ Μπρομ 4-0 (25’ Σνόντγκρας, 62’ Χολτ, 65’ αυτ. Μακόλεϊ, 90’ Χόουσον) ΚΠΡ-Νιούκαστλ 1-2 (11’ πεν. Ρεμί - 18’ πεν. Μπεν Αρφά, 35’ Γκουφράν) Σάντερλαντ-Σαουθάμπτον 1-1 (68’ Μπάρντσλεϊ - 76’ Πάντσιον) 18:00 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Σουόνσι 14/0521:45 Άρσεναλ-Γουίγκαν 22:00 Ρεντινγκ -Σίτι