Η αυτοκρατορία του Ναδάλ συνεχίζεται

Ο Ραφαέλ Ναδάλ νίκησε στον τελικό του τουρνουά τένις της Μαδρίτης τον Στάνισλας Βαβρίνκα με 2-0 σετ και κατέκτησε το τρίτο τρόπαιο στη διοργάνωση.Μεγάλος νικητής ο Ναδάλ στον τελικό εναντίον του Στάνισλας Βαβρίνκα με 2-0 σετ (6-2, 6-1) έπειτα από 1 ώρα και 11 λεπτά αγώνα. Ο ισπανός πολυνίκης πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση στον τελικό και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον ελβετό αντίπαλό του. Το πρώτο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Στο δεύτερο, ο Βαβρίνκα προσπάθησε περισσότερο, ωστόσο, η επικράτηση του Ναδάλ ήταν θέμα χρόνου. Με αυτό το τρόπαιο ο Ράφα έφτασε τα 40 στη χωμάτινη επιφάνεια αποδεικνύοντας ότι είναι ο βασιλιάς του χώματος. Επίσης, μετά την κατάκτηση των 1000 βαθμών στη Μαδρίτη και τον αποκλεισμό του Τζόκοβιτς στο 2ο γύρο, ο Ναδάλ θα πλησιάσει στους 165 βαθμούς τον σέρβο στην κορυφή της ATP Race