Κατέκτησε το Γουίμπλεντον η Σερένα Ουίλιαμς

19:04 7/7/2012 - Πηγή: Sport.gr
Στο πρώτο σετ, η αμερικανίδα, Νο. 6 στην παγκόσμια κατάταξη, κυριάρχησε, κατακτώντας το μετά από 36 λεπτά αγώνα. Η Ουίλιαμς έκανε δύο μπρέικ και πήρε προβάδισμα με 5-0 στα γκέιμς, φτάνοντας στο 1-0 σετ με 6-1.Ωστόσο, στο δεύτερο σετ, η Ραντβάνσκα ανέβασε την απόδοση της και έφτασε στην ισοφάριση. Παρά το ότι η πολωνή βρέθηκε πίσω στα γκέιμς με 2-4, κατάφερε στην συνέχεια να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση με δύο μπρέικ
και να φτάσει στην κατάκτηση του δεύτερου σετ με 7-5.Συγκλονιστική ήταν η εξέλιξη του τρίτου και τελευταίου σετ του τελικού. Οι δύο τενίστριες κρατούσαν το σερβίς τους μέχρι το τέταρτο γκέιμ (2-2), ωστόσο σε εκείνο το σημείο η Ουίλιαμς έκανε το μπρέικ και πήρε προβάδισμα με 3-2.Στην συνέχεια, η Ραντβάνσκα δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της Ουίλιαμς, η οποία κατέκτησε το τρίτο σετ με 6-2, έκανε το 2-1 και κατέκτησε το Γουίμπλεντον, για πέμπτη φορά στην καριέρα της.Παρά την ήττα της στον τελικό, η πολωνή τενίστρια θα ανέβει στην δεύτερη θέση της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ η αμερικανίδα θα ανέβει στην τέταρτη. Παράλληλα, η Ουίλιαμς έγινε η πρώτη τενίστρια άνω των 30 ετών, μετά το 1990, που κατακτά τίτλο Grand Slam.