Καρέ της φωτιάς η Ξάνθη, 3-1 τον Παναιτωλικό

Με κορυφαίο τον Κάλβο και τέρματα των Σολτάνι, Μάνταλου και Σολάρι η Ξάνθη κέρδισε 3-1 τον Παναιτωλικού στα Πηγάδια για την 12η αγωνιστική της Super LeagueΤη χαρά της νίκης μετά από τρεις "άγονες" αγωνιστικές απολαμβάνει η Ξάνθη, που ανέβηκε στους 17 βαθμούς και παραμένει σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη πεντάδα. Η ομάδα του Μάουερ προηγήθηκε με τον Σολτάνι, αλλά ο Παναιτωλικός ισοφάρισε με ένα εκπληκτικό
γκολ του Θεοδωρίδη, που βάζει υποψηφιότητα για ένα από τα καλύτερα της σεζόν. Οι γηπεδούχοι όμως στην επανάληψη ανέβασαν στροφές και τέρματα των Μάνταλου και Σολάρι καθάρισαν το τρίποντο. Οι τρεις σκόρερ μαζί με τον κορυφαίο του γηπέδου, Κάλβο, που μοίρασε ασίστ, απέδειξαν για ακόμα ένα ματς πως είναι οι πιο αξιόπιστοι παίκτες της Ξάνθης, έχοντας σημειώσει τα 16 από τα συνολικά 17 φετινά τέρματα της ομάδας τους.Το ξεκίνημα τις αναμέτρησης ήταν καλό με τις δύο ομάδες να έχουν όρεξη να προσφέρουν θέαμα στους φιλάθλους που βρέθηκαν στις εξέδρες. Στο 2ο λεπτό ο Παναιτωλικός απείλησε με το σουτ του Καμαρά και δύο λεπτά αργότερα με τον Γκάλο. Η Ξάνθη που ανέβασε την απόδοσή της απάντησε στις ευκαιρίες και ήταν πιο εύστοχη. Στο 11' ο Ντιέ έκανε σέντρα από δεξιά και ο Σολτάνι με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η χαρά των γηπεδούχων όμως δεν κράτησε πολύ.Στο 13' ο Θεοδωρίδης έπιασε ένα δυνατό σουτ από πολύ μακρινή απόσταση στέλνοντας την μπάλα στο βάθος της εστίας του Τσεμά κάνοντας το 1-1. Σto 25' ο Μάνταλος έκανε την κεφαλιά με τον Μπρακάλι να μαζεύει την μπάλα και να κρατά το 1-1.Ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού αντέδρασε σωστά και δύο λεπτά αργότερα στο σουτ του Σολάρι. Η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ήταν πάλι για τους γηπεδούχους με τον Σολτάνι να κάνει στο 35' το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει άουτ.Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ράινερ Μάουρερ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Στο 53' το σουτ του Σολτάνι ήταν άστοχο, αλλά στο 55' ο Μάνταλος βρήκε τον στόχο με σουτ στην κίνηση από πάσα του Παϊτο κάνοντας το 2-1 για την Skoda Ξάνθη. Δύο λεπτά αργότερα (57') ο Παναιτωλικός προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά από το πλασέ του Καμαρά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 62' ο Σολάρι αστόχησε, αλλά στο 76' βρήκε τον στόχο και ανέβασε τον δείκτη του σκορ για την Ακριτική ομάδα.Ο Κάλβο έκανε μια ωραία ενέργεια από δεξιά έκανε και την σέντρα και ο Σολάρι με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 3-1. Στο 81' ο Βασιλακάκης έκανε το σουτ το οποίο ήταν άστοχο και στο 83' ο Τσεμά μπλόκαρε την μπάλα στο σουτ του Ζούνιορ. Τέσσερα λεπτά αργότερα (87') ο Κάλβο έκανε το σουτ με τον Μπρακάλι να πέφτει και να διώχνει την μπάλα, ενώ έκανε το ίδιο και στο 88' στο σουτ του ίδιου παίκτη.Skoda Ξάνθη (Μάουρερ): Τσέμα, Παϊτο, Ντε Γκούζμαν, Γούτας, Μπαξεβανίδης, Ντιέ (63' Βασιλακάκης), Φλίσκας, Σολτάνι, Μάνταλος, Κάλβο (91' Μαρίν), Σολάρι (87' Ράνος).Παναιτωλικός (Χάβος): Μπρακάλι, Μελισσάς (69' Γκόλιας), Μπικέ, Κούσας, Γκάλο, Ζούνιορ, Γοδόι, Μπακάκης (69' Μπελόν), Καμαρά (81' Ιωάννου), Θεοδωρίδης, Μπόγιοβιτς.