Ηττα-σοκ για Αρη στο Αλεξάνδρειο, 71-73 από τον ΑΓΟΡ

20:03 2/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Μετά από ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΑΓΟΡ έκανε την ανατροπή από το -17 και έφυγε από το Αλεξάνδρειο με σπουδαίο διπλό, επικρατώντας του Αρη με 73-71, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Α1.Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Κουφού ο Ντούβνιακ, που σταμάτησε στους 36 πόντους, με τον Πέτγουεϊ να προσθέτει άλλους 14. Για το συγκρότημα του Αγγέλου, προσπάθησαν οι Πάσαλιτς (13 π.), Βεζένκοφ (13 π.), Πελεκάνος (12 π.) και Ασημακόπουλος (12 π.).Ο Αρης ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και στο 2' προηγήθηκε
με 5-0, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με σερί 6-0 προσπέρασαν (5-6, 4'). Ο Κόλιμον έδωσε... αέρα πέντε  πόντων στον ΑΓΟΡ στο 7' (15-10), αλλά οι γηπεδούχοι με ένα 9-0 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με +4 (19-15).Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και ανέβασαν τη διαφορά στους εννέα (24-15) στο 13'. Η ομάδα του Αγγέλου συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ, με αποτέλεσμα να φτάσει ακόμα και σε νταμπλ σκορ (34-17) στο 17', δια χειρός Ασημακόπουλου. Ο Αρης πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +14 (40-26).Το σκηνικό δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους κίτρινους να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό και τον αγώνα. Από την άλλη πλευρά, το Ρέθυμνο δεν μπορούσε να μειώσει την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, με τους γηπ0εδούχους να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +11 (60-49).Η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε τελείως στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με τον ΑΓΟΡ να εμφανίζεται πολύ βελτιωμένος και να κυριαρχεί στις δύο άκρες του παρκέ.Με ένα γρήγορο 5-0, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους έξι (54-60) και μπήκαν εκ νέου στην διεκδίκηση της νίκης. Ο Ντούβνιακ έκανε ότι ήθελε την άμυνα του Αρη και με την βοήθεια των Πέτγουεϊ, Κάρτερ, οδηγούσε τους φιλοξενούμενους.Στο 34', ο Βεργίνις έγραψε το 68-60, ωστόσο οι παίκτες του Κουφού με ένα σερί 11-0 έκαναν την ανατροπή (71-68), με τον Ντούβνιακ να είναι ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών.Ο Βεζένκοφ ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές, στη συνέχεια πήρε το επιθετικό ριμπάουντ αλλά το σουτ τριών πόντων που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο. Ετσι, ο ΑΓΟΡ έφυγε από το Αλεξάνδρειο με ένα σπουδαίο διπλό, με το τελικό 73-71.Τα δεκάλεπτα: 19-15, 21-11, 20-23, 11-24.