Διπλό του Απόλλωνα στην παράταση, 101-88 τον ΚΑΟΔ

18:20 2/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Απόλλων Πατρών, που επικράτησε στην παράταση με 101-88 του ΚΑΟΔ στην Δράμα, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Α1.Πρωταγωνιστές της νίκης της ομάδας του Βετούλα οι ΜακΚόλουμ (31 π.) και Γκραντ (28 π.), με τους Πέτροβιτς-Στεργίου και Ερτσεγκ να προσθέτουν 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.Από την άλλη πλευρά, για το συγκρότημα του Καλαφατάκη, που βρίσκεται πλέον σε δύσκολη θέση, διακρίθηκαν
οι Νόουλς (18 π.), Ιωάννου (17 π.) και Πάλμερ (14 π.).Ο ΚΑΟΔ ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 6-1 στο 2', ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γρήγορα τα πατήματά τους και με κύριο εκφραστή τον Γκραντ ισορρόπησαν, με το δεκάλεπτο να κλείνει στον πόντο υπέρ των γηπεδούχων, 16-15.Οι δραμινοί, με τον Κακαρούδη, διατηρούσαν το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ βρέθηκαν και δύο φορές στο +8 στο 18' (34-26, 36-28). Ωστόσο, Ερτσεγκ και Γκραντ εκτέλεσαν από τα 6,75μ., με τον Απόλλωνα να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο -2 (34-36). Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν πλήρως και με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα (δέχτηκαν μόλις 11 πόντους) προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο 29' (45-54), με την περίοδο να τελειώνει με σκορ 47-54.Η ομάδα του Καλαφατάκη αντέδρασε στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Νόουλς στην εκπνοή, έστειλε τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης (76-76).Εκεί, ο Απόλλωνας ήταν εντυπωσιακός, κυριάρχησε σε όλους του τομείς και με σκορ παράτασης 25-12, έφτασε άνετα στη νίκη, επικρατώντας με το τελικό 101-88.Τα δεκάλεπτα: 16-15, 20-19, 11-20, 29-22, παρ. 12-25.