Ισόπαλοι 2-2 Πανιώνιος και Εργοτέλης στην 1η αγωνιστική της Super League

Ο Πανιώνιος πήρε δύο φορές το προβάδισμα στη Νέα Σμύρνη, αλλά ο Εργοτέλης είχε ισάριθμες απαντήσεις στο μεταξύ τους ματς για την πρώτη αγωνιστική της Super League. Με τους Ριέρα και Κουμορτζί, ο Πανιώνιος άγγιξε τη νίκη, αλλά ο Σίλβα Τζούνιορ έγραψε
το τελικό 2-2 στο 90`, χαρίζοντας στους κρητικούς το βαθμό της ισοπαλίας. Περίπου ένα δεκάλεπτο χρειάστηκαν οι δύο ομάδες για να βρουν ρυθμό στο παρθενικό τους επίσημο ματς τη φετινή περίοδο, με τον Πανιώνιο να είναι, πάντως, αυτός που είχε καλύτερη λειτουργία στο χώρο του κέντρου.Πολλές φάσεις, όμως, δεν δημιούργησαν οι παίκτες του Τάκη Λεμονή, μέχρι που ήρθε μία σπουδαία έμπνευση από τον Σίτο Ριέρα για να αλλάξει τη ροή του αγώνα.Το... ποίημα του ΡιέραΟ ισπανός άσος πήρε την μπάλα στο χώρο του κέντρου, είδε τον Πίρσον εκτός εστίας και με ένα εκπληκτικό σουτ λίγο μπροστά από τη σέντρα του γηπέδου της Νέας Σμύρνης... κρέμασε τον γερμανό τερματοφύλακα του Εργοτέλη για το 1-0!Το πρόβλημα του Εργοτέλη δεν ήταν βέβαια ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς. Το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν ότι είχε σοβαρά κενά στο χώρο του κέντρου. Τα μαρκαρίσματα δεν έβγαιναν και οι παίκτες του Πανιωνίου είχαν πολύ χώρο για να δημιουργήσουν φάσεις.Οι σημαντικότερες από αυτές είχαν την υπογραφή των Εστογιανόφ και Ριέρα, χωρίς πάντως να αυξήσουν το δείκτη του σκορ. Από την άλλη πλευρά, ο Καραγεωργίου έψαχνε τρόπους για να αλλάξει την εικόνα του αγώνα. Ο Εργοτέλης ανέβηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και έβγαλε κάποιες φάσεις, αλλά η κεφαλιά του Σιμάο Τζούνιορ στο 43` δεν βρήκε στόχο και το 1-0 παρέμεινε μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.Χρυσή αλλαγήO Kαραγεωργίου ήταν αναγκασμένος να κάνει αλλαγές προκειμένου να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του και ευτύχησε να δει έναν από τους παίκτες που έριξε στη μάχη να χρίζεται και σκόρερ. Λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς ο Φραγκουλάκης έπιασε ένα εξαιρετικό διαγώνιο σουτ και νίκησε τον Σιδεράκη για το 1-1.Μετά την ισοφάριση ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Πανιώνιο να ξαναπαίρνει την κατοχή της μπάλας και τον Εργοτέλη να περιμένει περισσότερο για να απειλήσει με αντεπιθέσεις.Αγρια ομορφιάΕνα λάθος, όμως, στην άμυνα του Εργοτέλη ήταν αρκετό για να πάρει και πάλι το προβάδισμα ο Πανιώνιος. Ο Κουμορτζί εκμεταλλεύθηκε το μπέρδεμα στην άμυνα των κρητικών και με συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 2-1.Οπως ήταν φυσικό ο Εργοτέλης ανοίχθηκε για να ισοφαρίσει και το ματς απέκτησε μία άγρια ομορφιά. Ο Κουμορτζί έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 82` για να καθαρίσει το ματς και τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά.Ο Εργοτέλης πίεσε και το ματς απέκτησε καλό ρυθμό. Φάσεις δημιουργούνταν μπροστά από τις δύο εστίες, με τον Λεάλ να χάνει σπουδαία ευκαιρία στο 85` για να ισοφαρίσει.