Ισόπαλοι 1-1 Κέρκυρα και Αρης

Η πρόβα τζενεράλε για την έναρξη του πρωταθλήματος σε μία εβδομάδα, έληξε ισόπαλη 1-1 για την Κέρκυρα και τον Αρη, με τους Μπόζινταρ Μπάντοβιτς και Σάκη Τσιώλη να βγάζουν χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει της πρεμιέρας. Καλαντζής και Νέτο οι σκόρερ. Στο πρώτο μέρος η Κέρκυρα ήταν καλύτερη, δημιουργώντας και χάνοντας ευκαιρίες, ενώ προηγήθηκε με το γκολ του Καλαντζή στο 32' που εκμεταλλεύτηκε σύγχυση
στην περιοχή του Αρη και με σουτ έκανε το 1-0.Από πλευράς  Αρη, ο Σάκης Τσιώλης, διέκρινε και πάλι αδυναμίες στη κυκλοφορία της μπάλας. Αποτέλεσμα ήταν στην επανάληψη ο προπονητής των κιτρίνων να προβεί σε επτά αλλαγές, κάτι που δεν συνηθίζει στο ημίχρονο φιλικών αναμετρήσεων!Στα πρώτα λεπτά του β΄ ημιχρόνου οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να ισορροπήσουν τον αγώνα και να ισοφαρίσουν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νέτο στο 50', όμως στη συνέχεια οι Φαίακες πήραν ξανά τα ηνία του παιχνιδιού.Στα αξιοσημείωτα, η πρώτη εμφάνιση του Φράνσις Ντίκο με τη φανέλα του Αρη (έπαιξε σε όλο το α΄ ημίχρονο), όπως και η χρησιμοποίηση του Κανούλα, ως δίδυμο με τον Σολτάνι στο πρώτο 45λεπτο. Από την Κέρκυρα ξεχώρισε (ειδικά στο πρώτο μέρος), ο Χρήστος Καλαντζής ο οποίος προβλημάτισε σε αρκετές περιπτώσεις την αντίπαλη άμυνα, πέραν του τέρματος που σημείωσε.ΚΕΡΚΥΡΑ: Αναστασόπουλος (56΄Βανστράταν), Βενέτης (86΄Ζιάμπαρης), Βένσελ , Κοντοδήμος (55΄Σακελλαρίου), Λόβιν (88΄ Παντινιώτης), Καλαντζής ( 67΄Αγρίτης), Λαμπρόπουλος (67΄Μετίν), Οσμάν (46΄Χαμπλ), Ιωάννου( 59΄Γιάντσης), Μαζνόφ ( 59΄Μπάρκογλου), Γκουστάβο (75΄Μπουκουβάλας).ΑΡΗΣ: Σηφάκης (85΄Διούδης), Παπαζαχαρίας (46΄Βαγγέλι), Ντίκο (46΄Κοτσώνης), Μίσελ (46΄Αγτζίδης), Λαζαρίδης (88΄Γιαννίτσης), Φατί (46΄Πρίττας), Τόχα (63΄Παπαστεριανός), Καζναφέρης (46΄Νέτο), Καπετάνος ( 75΄Οικονομόπουλος), Σολτάνι (46΄Καστίγιο), Κανούλας (46΄Τσέζαρεκ).