Ισόπαλο το Κρητικό ντέρμπι

Ο Εργοτέλης συνέχισε το αήττητο σερί του, αφού έμεινε όρθιος και στο "Γεντί Κουλέ", με τον ΟΦΗ να αποσπά ισοπαλία 1-1. Ο Διαμαντάκος άνοιξε το σκορ για τους κιτρινόμαυρους, ο Παπάζογλου ισοφάρισε για τους Ομιλίτες, που είχαν και δοκάρι με τον Κουτσιανικούλη, αλλά τελικά οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό. Χωρίς νίκη παραμένουν οι ασπρόμαυροι.Ο Σα Πίντο στο ντεμπούτο του στον πάγκο του ΟΦΗ παρέταξε τους ασπρόμαυρους με 4-2-3-1 με νέα
πρόσωπα. Ο Δασκαλάκης κάτω από τα δοκάρια, Μπούρμπος, Ζόρο, Τριποτσέρης, Μιλιάζες στην άμυνα (από δεξιά προς τα αριστερά), Κάλαϊτζιτς και Βερόν στα χαφ, Περογαμβράκης, Γκαλέτι, Φραγκουλάκης η τριπλέτα πίσω από τον προωθημένο Παπάζογλου. Από την πλευρά του ο Γιάννης Πετράκης παρέταξε τον Εργοτέλη με 4-2-3-1. Ο Αθανασίου κάτω από τα γκολπόστ, οι Τζανακάκης, Μεχία, Σαρρής και Πίτσος στην άμυνα, Καρντόσο, Πελέ τα αμυντικά χαφ, Μπαντιμπανγκά Χαντί και Ρομάνο η τριπλέτα πίσω από τον Διαμαντάκο που ήταν στην κορυφή της επίθεσης.Ο ΟΦΗ απείλησε πρώτος με μακρινό σουτ του Φραγκουλάκη στο 26', που έφυγε λίγο άουτ από την εστία του Αθανασίου, ωστόσο ο Εργοτέλης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο Γεντί Κουλέ. Δύο λεπτά μετά την ευκαιρία του ΟΦΗ, στο 28', ο Ρομάνο έκλεψε τη μπάλα στο κέντρο, έδωσε στον Χαντί, αυτός έκανε την κάθετη για τον Διαμαντάκο, ο οποίος με άριστη εκτέλεση αιφνδίασε τον Δασκαλάκη κάνοντας το 0-1 και πανηγυρίζοντας... πυροβολώντας!Ο ΟΦΗ κατάφερε να ισοφαρίσει πριν βγει το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 41', μετά από κόρνερ του Γκαλέτι, ο Παπάζογλου κέρδισε στον αέρα τον Σαρρή και εκμεταλλεύεται την κακή έξοδο του Αθανασίου για να πετύχει το 1-1 μέσα σε αποθέωση από τους φιλάθλους των ασπρόμαυρων.Με τον Κουτσιανικούλη στη θέση του Γκαλέτι ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τον ΟΦΗ, ενώ ο Εργοτέλης δεν έκανε κάποια αλλαγή. Στο 56' ο Φραγκουλάκης με ευθύβολο δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, υποχρεώνει τον Αθανασίου σε ασταθή επέμβαση και πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Κουτσιανικούλη που πλάσαρε τον Αθανασίου, ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη απέκρουσε και έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι! Ο ΟΦΗ έψαχνε το γκολ της νίκης και στο 76' έχασε νέα καλή ευκαιρία, όταν ο Φραγκουλάκης εκτέλεσε το φάουλ, ο Παπάζογλου έκανε την κίνηση προς τη μπάλα, αλλά το πλασέ του ήταν... άψυχο με αποτέλεσμα ο Αθανασίου να μπλοκάρει. Ο Εργοτέλης απάντησε στο 77' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πελέ, με την μπάλα να περνά πάνω από το τείχος και λίγο άουτ από το δεξί παραθυράκι του Δασκαλάκη.ΟΦΗ: Δασκαλάκης, Βερόν (56' Ζε Εντουάρντο), Τριποτσέρης, Ζόρο (68' λ.τ. Ζβασίγια), Γκαλέτι (46' Κουτσιανικούλης), Παπάζογλου, Κάλαιτζιτς, Περογαμβράκης, Μπούρμπος, Φραγκουλάκης, Μιλιάζες.Εργοτέλης: Αθανασίου, Πίτσος, Τζανακάκης, Σαρρής, Πελέ (90' Κοζορώνης), Ρομάνο, Μεχία, Καρντόσο, Μπαντιμπανγκά (76' Μπουχαλάκης), Χαντί (90' Χαλκιαδάκης), Διαμαντάκος.