Ισοπαλία στο Emirates, τρίτη η Τσέλσι

Με γκολ του Φαν Πέρσι στην επιστροφή του στο Emirates, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην Αρσεναλ (1-1), στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής της Premier League. Επέστρεψε στην τρίτη θέση η Τσέλσι, που επικράτησε με 2-0 της Σουόνσι στο Στάμφορντ Μπριτζ.Αρσεναλ
και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο Emirates, με τον Φαν Πέρσι να επιστρέφει σκοράροντας στην έδρα της πρώην ομάδας του.Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση για τους λονδρέζους, αφού μόλις στο 2' άνοιξαν το σκορ με τον Γουόλκοτ. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν πριν το τέλος του πρώτου μέρους.Η ομάδα του Φέργκιουσον κέρδισε πέναλτι στο 43', σε μαρκάρισμα του Σανιά στον Φαν Πέρσι, με τον ολλανδό επιθετικό να ευστοχεί στην εκτέλεση στο 44' και να φέρνει το ματς στα ίσια. Παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο δεύτερο μέρος, το ισόπαλο 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.Η Τσέλσι εκμεταλλεύτηκε την απώλεια της Αρσεναλ και μετά την νίκη της με 2-0 επί της Σουόνσι στο Στάμφορντ Μπριτζ, επέστρεψε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.Οι μπλε του Λονδίνου άνοιξαν το σκορ στο 43', με τον Οσκάρ, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Λάμπαρντ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για την ομάδα του Μπενίτεθ.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 35ης αγωνιστικής:Σάββατο (27/4)Μάντσεστερ Σίτι - Γουέστ Χαμ 2-1 (28' Αγκουέρο, 83' Γ. Τουρέ - 90' Κάρολ)Εβερτον - Φούλαμ 1-0 (16' Πίενααρ)Σαουθάμπτον - Γουέστ Μπρομ 0-3 (6' Φορτουνέ, 67' Λουκακού, 77' Λονγκ)Στόουκ - Νόριτς 1-0 (46' Ανταμ)Γουίγκαν - Τότεναμ 2-2 (11' Μπόις, 49' ΜακΜάναμαν - 9' Μπέιλ, 89' αυτ. Μπόις)Νιούκαστλ - Λίβερπουλ 0-6 (3 Αγκερ, 17', 76' Χέντερσον, 54', 60' Στάριτζ, 74' Μπορίνι)Κυριακή (28/4)Ρέντινγκ - ΚΠΡ 0-0Τσέλσι - Σουόνσι 2-0 (43' Οσκάρ, 45'+2' πέν. Λάμπαρντ)Αρσεναλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1 (2' Γουόλκοτ - 44' πέν. Φαν Πέρσι)Δευτέρα (29/4)22:00 Αστον Βίλα - Σάντερλαντ