Ισοπαλία 2-2 για την Ακτή Ελεφαντοστού με την Παραγουάη, φιλική πεντάρα για το Μεξικό

Αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0, η Ακτή Ελεφαντοστού αναδείχθηκε τελικά ισόπαλη 2-2 με την Παραγουάη σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας ενόψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο Ντρογκμπά άνοιξε το σκορ στο 54ο λεπτό και στο 73’ ο Μπάμπα έκανε το 2-0 για τους ιβοριανούς. Η απάντηση της Παραγουάης ήταν άμεση και τρία λεπτά αργότερα ο Μπάριος μείωσε σε 1-2, ενώ στην εκπνοή του αγώνα ο Τόρες έγραψε το τελικό 2-2.

Επίδειξη ισχύος έκανε το Μεξικό απέναντι στην Γκάμπια και επιβλήθηκε με 5-1 σε φιλική αναμέτρηση στην πόλη Μπαϊρόιτ της Γερμανίας. Από δύο τέρματα πέτυχαν οι Ερνάντες

και Μπαουτίστα.

Ο Ερνάντες έβαλε τους μεξικανούς μπροστά στο σκορ στο 17ο λεπτό και πέντε λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης διπλασίασε τα προσωπικά και ομαδικά τέρματα. Στη συνέχει ο Μπαουτίστα πήρε το σκυτάλη και έκανε το 3-0.

Η Γκάμπια μείωσε προσωρινά, χάρη στο τέρμα του Σόνα στο 65’, αλλά ο Μπαουτίστα έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα και ανέβασε τον δείκτη του