Ηρακλής και Εργοτέλης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο Καυτανζόγλειο

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν στο Καυτανζόγλειο Ηρακλής και Εργοτέλης για την 13η αγωνιστική. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο, με τον Εργοτέλη να κυριαρχεί στο πρώτο και να ανοίγει το σκορ με τον Ρομάνο, αλλά τον Ηρακλή να παίρνει τη σκυτάλη στην επανάληψη και τελικά να ισοφαρίζει με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ. Η ομάδα του Καραγεωργίου διατήρησε την καλή παράδοση που έχει στα εκτός έδρας παιχνίδια με τον Γηραιό, αφού παραμένει αήττητη για πέμπτη διαδοχική σεζόν, κατακτώντας σημαντικό βαθμό, ενώ αντίθετα οι κυανόλευκοι έχουν την ευκαιρία να επιστρέψουν στις νίκες και να σκαρφαλώσουν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.
Με τον Εργοτέλη να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, να έχει μία φλύαρη πρωτοβουλία, αλλά να στέκεται τυχερός και να σημειώνει ένα γκολ με τον Ρομάνο ολοκληρώθηκε το α' μέρος στο Καυτανζόγλειο. Οι κρητικοί μπήκαν καλύτερα, εξουδετέρωσαν τα ατού του Ηρακλή, Σολτάνι, Σίσιτς και Μάρα, με αποτέλεσμα να μην δημιουργούνται επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ